Polska podpisała kontrakt z firmą deweloperską AMZ-Kutno na dostawę dla armii 286 lekkich opancerzonych transporterów rozpoznawczych Kleszcz.
Po przeprowadzeniu badań przeprowadzonych przez Warszawskie Wojskowe Organizacje Naukowe i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w ramach transakcji wyposaża siły lądowe w nowy system rozpoznawczy oparty na radzieckich pojazdach Bóbr i ich najnowocześniejszej funkcjonalności.
Oczekuje się, że tam Kleszcz utrzyma „odpowiedni poziom ochrony personelu” podczas działań wywiadowczych przeciwko przeciwnikom na polu bitwy.
Dostawy będą realizowane w latach 2025-2035.
„To porozumienie potwierdza wzmocnienie naszego bezpieczeństwa. Zmodernizujemy Wojsko Polskie, przekształcimy Siły Zbrojne RP” – powiedział polski wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz Powiedział.
„Ten lekki transporter będzie używany do rozpoznania. Wojna na Ukrainie pokazała, jak ważne są „oczy i uszy armii”. Obserwacja pola bitwy, rozpoznanie terenu i rozpoznanie planów wroga są dziś najważniejsze.”
Pojazd Kleszcza
Kleszcz to system kołowy 4×4, napędzany przez pięcioosobową załogę i napędzany silnikiem wysokoprężnym o mocy ponad 300 koni mechanicznych.
Pojazd o długości 6,9 m (22 stóp) rozwija prędkość maksymalną 100 km (62 mil) na godzinę i można go zintegrować z podwoziem balistycznym i odpornym na miny zgodnym ze standardem NATO.
Oprócz specjalnego pancerza Kleszcz jest chroniony przez system ostrzegania przed promieniowaniem laserowym, zdalnie sterowany moduł broni i wyrzutnię granatów dymnych.
W zależności od wymagań bojowych platformę można zintegrować z 30-milimetrową wieżą z armatą automatyczną lub przeciwpancernymi rakietami kierowanymi.
rząd polski Po raz pierwszy wprowadzony Kleszcza w 2018 r. Dwa lata później w Warszawie rozpoczęły się testy wyposażenia optoelektronicznego i radarowego pojazdu. Ostatnia faza ogólnych badań wstępnych została zakończona w tym samym roku.
Dodatkowe siły lądowe
W 2023 roku Polska Wyraził zgodę na zakup Lekkie pojazdy rozpoznawcze, kołowe transportery opancerzone i ciężkie bojowe wozy piechoty.
Inicjatywa zostanie podzielona na trzy zamówienia na każdą kategorię pojazdu. Dostawy pojazdów zwiadowczych rozpoczną się w tym roku i potrwają do 2030 r., natomiast transporterów opancerzonych mają zostać dostarczone do 2035 r.
Szczegóły dotyczące wysyłki „kilkuset” ciężkich bojowych wozów piechoty nie zostały ujawnione.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35