25 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska zamawia lekkie transportery opancerzone Kleszcz dla armii

Polska zamawia lekkie transportery opancerzone Kleszcz dla armii

Polska podpisała kontrakt z firmą deweloperską AMZ-Kutno na dostawę dla armii 286 lekkich opancerzonych transporterów rozpoznawczych Kleszcz.

Po przeprowadzeniu badań przeprowadzonych przez Warszawskie Wojskowe Organizacje Naukowe i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w ramach transakcji wyposaża siły lądowe w nowy system rozpoznawczy oparty na radzieckich pojazdach Bóbr i ich najnowocześniejszej funkcjonalności.

Oczekuje się, że tam Kleszcz utrzyma „odpowiedni poziom ochrony personelu” podczas działań wywiadowczych przeciwko przeciwnikom na polu bitwy.

Dostawy będą realizowane w latach 2025-2035.

„To porozumienie potwierdza wzmocnienie naszego bezpieczeństwa. Zmodernizujemy Wojsko Polskie, przekształcimy Siły Zbrojne RP” – powiedział polski wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz Powiedział.

„Ten lekki transporter będzie używany do rozpoznania. Wojna na Ukrainie pokazała, jak ważne są „oczy i uszy armii”. Obserwacja pola bitwy, rozpoznanie terenu i rozpoznanie planów wroga są dziś najważniejsze.”

Pojazd Kleszcza

Kleszcz to system kołowy 4×4, napędzany przez pięcioosobową załogę i napędzany silnikiem wysokoprężnym o mocy ponad 300 koni mechanicznych.

Pojazd o długości 6,9 m (22 stóp) rozwija prędkość maksymalną 100 km (62 mil) na godzinę i można go zintegrować z podwoziem balistycznym i odpornym na miny zgodnym ze standardem NATO.

Kleszcz (Bóbr 3) Lekko opancerzony transporter rozpoznawczy. Foto: AMZ-Kutnos

Oprócz specjalnego pancerza Kleszcz jest chroniony przez system ostrzegania przed promieniowaniem laserowym, zdalnie sterowany moduł broni i wyrzutnię granatów dymnych.

W zależności od wymagań bojowych platformę można zintegrować z 30-milimetrową wieżą z armatą automatyczną lub przeciwpancernymi rakietami kierowanymi.

rząd polski Po raz pierwszy wprowadzony Kleszcza w 2018 r. Dwa lata później w Warszawie rozpoczęły się testy wyposażenia optoelektronicznego i radarowego pojazdu. Ostatnia faza ogólnych badań wstępnych została zakończona w tym samym roku.

Dodatkowe siły lądowe

W 2023 roku Polska Wyraził zgodę na zakup Lekkie pojazdy rozpoznawcze, kołowe transportery opancerzone i ciężkie bojowe wozy piechoty.

Inicjatywa zostanie podzielona na trzy zamówienia na każdą kategorię pojazdu. Dostawy pojazdów zwiadowczych rozpoczną się w tym roku i potrwają do 2030 r., natomiast transporterów opancerzonych mają zostać dostarczone do 2035 r.

READ  LG Energy Solutions ogranicza działalność w swojej polskiej fabryce ze względu na zmniejszony popyt

Szczegóły dotyczące wysyłki „kilkuset” ciężkich bojowych wozów piechoty nie zostały ujawnione.