1 października, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska „wydala nielegalnych imigrantów na Białoruś”

Pod koniec sierpnia Polska nielegalnie wyparła grupę imigrantów koczujących na granicy z Białorusią.

Analiza zdjęć satelitarnych Amnesty International oraz innych zdjęć i filmów opublikowanych w czwartek (30 września) ujawniła incydent.

Amnesty twierdzi, że pierwszy portret z 18 sierpnia pomógł wykryć ruch migrantów z Polski na Białoruś.

Informacje te rzuciły nowe światło na przypadek organizacji pozarządowych i mediów, którym trudno było zatuszować trwającą sytuację kryzysową na granicy.

Oto Eve KD, dyrektor biura spółek europejskich Amnesty International.

„Ponowne egzekwowanie prawa osób ubiegających się o azyl bez osobistej oceny ich potrzeb w zakresie bezpieczeństwa jest niezgodne z prawem europejskim i międzynarodowym. Dlatego Polska ma obowiązek ocenić te osoby i zobaczyć, jakie są ich potrzeby i czy należy im przyznać status uchodźcy. Polska”.

Polska, Litwa i Łotwa zgłosiły gwałtowny wzrost liczby migrantów próbujących przekroczyć swoje granice z krajów takich jak Afganistan i Irak na Białoruś.

Warszawa i Bruksela nazwały to wojną hybrydową, mającą na celu wywarcie presji na UE w sprawie sankcji wobec Mińska.

Organizacje praw człowieka oskarżają również polski nacjonalistyczny rząd o brak zapewnienia odpowiedniego wsparcia i warunków dla osób próbujących przejść na drugą stronę.

„Polska trzymała tę grupę na dystans od tygodni, najgorsze warunki tam z dnia na dzień pogarszają się. Ludzie są chronieni w złych temperaturach, teraz wkraczamy w zimę, więc bardzo niepokojące jest to, że my i my musimy być ostrożni że dylemat, przed którym stoi teraz ta grupa, jest całkowicie związany z tworzeniem polskiego rządu. Jednym z nich jest to, że nie wpuścili ich na teren i nie zapewnili im ochrony i schronienia, których potrzebowali.

Trzech imigrantów zginęło na granicy z Polską, podczas gdy jeden zginął na Białorusi na początku tego miesiąca podczas próby wjazdu do Polski.

READ  Amerykańska firma Westinghouse prawdopodobnie wygra polski kontrakt nuklearny - wicepremier

Przyczyna śmierci nie była od razu jasna.

Piąta śmierć Irakijczyka w Polsce mogła być spowodowana atakiem serca.

W zeszłym tygodniu unijna władza wykonawcza wezwała Warszawę do ochrony życia ludzkiego i umożliwienia pomocy granicznej koalicji Frontex.