22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska wydaje wizę humanitarną kolejnemu białoruskiemu sportowcowi

WARSZAWA (Reuters) – Białoruska jeździec Olga Safronowa otrzymała wizę humanitarną na pobyt w Polsce – poinformowała w niedzielę polska państwowa agencja informacyjna BAP po tym, jak została zatrudniona w domu za wypowiadanie się przeciwko białoruskiemu rządowi.

24-letnia białoruska sprinterka Kristina Simanuskaya, która wyjechała z Polski w zeszłym miesiącu, podąża za Safronową, twierdząc, że trenerzy kazali jej wrócić do domu z igrzysk olimpijskich w Tokio.

Białoruś mocno uderzyła w sprzeciw po zeszłorocznych protestach społecznych w sprawie kontrowersyjnych wyborów.

Polska od dawna krytykuje dyktatorski reżim prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki i udzieliła schronienia wielu działaczom z Białorusi.

Po wydaleniu z białoruskiej drużyny jeździeckiej na krótko przed igrzyskami w Tokio Safronowa przeniosła się do Polski.

Reuters nie był w stanie samodzielnie zweryfikować informacji.

BAP poinformował, że następnie wystąpił przeciwko białoruskim działaczom sportowym i prezydentowi Łukaszence i został umieszczony na liście zdrajców państwa białoruskiego.

Ma nadzieję, że pojedzie do Polski, jeśli uzyska teraz polskie obywatelstwo, cytuje BAP rzecznik prasowy. Jego partner dostał wizę na pobyt w Polsce – podała agencja informacyjna.

(Raport Jonah Blushinska; Edytowanie przez Susan Fenton)

READ  Polska zwiększa ryzyko obecnością Wagnera na Białorusi