1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Solaris otrzymuje kolejne zamówienie na autobus elektryczny z Polski

Solaris otrzymuje kolejne zamówienie na autobus elektryczny z Polski

Polskie miasto Główny zamówiło pierwsze autobusy akumulatorowo-elektryczne. Solaris latem 2024 roku dostarczy pięć autobusów Urbino 12 electric wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania do operatora komunikacyjnego Gloco, Gminy Miejskiej.

Dolnośląskie miasto eksploatuje już ponad 20 pojazdów marki Solaris, w tym cztery autobusy hybrydowe. Pięć dwunastometrowych prywatnych autobusów będzie pierwszymi zeroemisyjnymi pojazdami we flocie gminy Miejskiej. Urbino 12 Electric napędzany jest silnikiem elektrycznym o mocy 220 kW.

Jak podaje producent, operator komunikacji miejskiej wybrał akumulator o łącznej pojemności 280 kWh firmy Gloco. Pojazdy ładowane są albo za pomocą kabla w zajezdni (za pomocą zwykłych wtyczek CCS), albo za pośrednictwem odwróconego pantografu. W tym systemie, zwanym także „pantografem od góry do dołu”, ramię ładujące nie jest podnoszone z dachu pojazdu do masztu ładowania po stronie infrastruktury, lecz schodzi z masztu ładowania pantografu do odbieraka prądu na dachu pojazdu. „Dzięki elastycznym rozwiązaniom w zakresie ładowania autobusy mogą kursować przez cały dzień i stanowią niezawodną i przyjazną dla środowiska alternatywę dla konwencjonalnych środków transportu” – mówi Solaris.

Firma sama zapewni infrastrukturę i pojazdy. Stacje ładowania CCS zostaną zainstalowane w zajezdni przy ulicy Transportowej. Obecnie w mieście planowana jest tylko jedna stacja pantografów, która ma powstać przy ul. Towarowej.

Solaris twierdzi, że dostarczył do tej pory 2000 autobusów akumulatorowych klientom w 21 krajach Europy, a obecnie realizowane są kontrakty na kolejny 1000 sztuk.

solarisbus.com

READ  Dyrektor generalny SK IE Technology, Kim Cheol-jung, odwiedził zakład produkcji akumulatorów w Polsce, podkreślając znaczenie zapewnienia przewagi konkurencyjnej poprzez kompletną produkcję.