22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska TVP zamknięta przez rząd Donalda Tuska – ostateczny termin

Polska TVP zamknięta przez rząd Donalda Tuska – ostateczny termin

Szefowie najstarszego polskiego nadawcy państwowego zostali zwolnieni, a nowy rząd Donalda Tuska wyłączył jego kanał informacyjny.

Szefowie TVP, Polskiego Radia i PAP zostali wczoraj zwolnieni po tym, jak nowa koalicja pod wodzą Tuska odrzuciła TVP, powiązaną z poprzednio rządzącą partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS), jako kanał propagandowy.

W odpowiedzi Jarosław Kaczyński, lider PiS, w nocy przyłączył się do demonstracji w siedzibie TVP w Warszawie, potępiając „nielegalne działania” rządu Tuska. Wczoraj wieczorem całodobowy serwis informacyjny TVP Info zmienił pasek tytułowy z czerwonego na czarny.

Skarb Państwa jest właścicielem 100% 70-letniego nadawcy państwowego i w uchwale stwierdził, że „konieczność i uzasadnienie tego typu działań. [parliament] 19 grudnia 2023 r. RP” – poinformowało Ministerstwo Kultury, które stwierdziło, że posunięcie to podjęto „w celu przywrócenia porządku prawnego oraz bezstronności i wiarygodności mediów publicznych i Polskiej Agencji Prasowej”.

„Decyzję o odwołaniu obecnych władz i powołaniu nowych podejmuje właściciel spółki na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, reprezentowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który ma pełną autonomię w podejmowaniu takich decyzji” – dodał resort. Raport.

Zarząd i zarządy zostały dziś rano odwołane, a nowa koalicja Tuska, która w zeszłym tygodniu objęła władzę po kilku trudnych miesiącach, zobowiązała się do stworzenia nowych organizacji informacyjnych, które przyjmą bardziej zrównoważone podejście.

W ostatnich latach TVP była powszechnie postrzegana jako machina propagandowa prawicowego rządu Kaczyńskiego, wielokrotnie podążająca za linią PiS. Zamiast tego PiS zagroził zamknięciem TVN, lokalnej sieci kanałów należącej do Warner Bros. Discovery, którą rząd najpierw próbował zamknąć na podstawie przepisów dotyczących własności zagranicznej, a później stwierdził, że jest prorosyjska. Żadne z tych działań nie okazało się skuteczne przed zeszłorocznymi wyborami.

Według BBC media państwowe cieszą się w Polsce dużym szacunkiem i jedna trzecia osób korzysta z nich w zakresie informacji, a nadawcy prywatni nie mają do nich dostępu – podaje BBC.

READ  IIHF - Złoto dla Polski!

Oprócz kanałów informacyjnych TVP prowadzi także kilka sieci linearnych i sportowych, ostatnio serial wojenny Zatoka Przypraw.

Tusk, który przewodzi Polsce przez drugą kadencję i jest byłym przewodniczącym Rady Europejskiej, został w zeszłym tygodniu wykluczony przez prawodawców, dwa miesiące po wyborach, w których PiS zdobył większość, ale nie udało mu się znaleźć większości parlamentarnej. PiS rządzi od ośmiu lat.

Deadline zwrócił się do TVP z prośbą o komentarz.