25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska sprzeciwia się zobowiązaniom UE dotyczącym emisji dwutlenku węgla w ramach transformacji energetycznej

Dym i para z elektrowni Belsado, największej w Europie elektrowni węglowej, w Kleszczowie, Polska, 20 października 2022 r. REUTERS/Kuba Steżycki/Plik Fot Zdobądź prawa licencyjne

WARSZAWA, 10 listopada (Reuters) – Proeuropejskie partie opozycji w Polsce oświadczyły, że planują przeznaczyć cały dochód ze sprzedaży unijnych pozwoleń na emisję dwutlenku węgla na sfinansowanie szybkiego przejścia z węgla na energię odnawialną.

Koalicja opozycyjna, która do końca roku ma utworzyć polski rząd, planuje radykalne przejście w kierunku energetyki wiatrowej i słonecznej, która do końca dekady zastąpi węgiel jako główne źródło energii elektrycznej w Polsce.

Polski koszyk elektroenergetyczny oparty na węglu charakteryzuje się jednymi z najwyższych cen spotowych energii w Europie, a duży ślad węglowy ogranicza konkurencyjność jego producentów, w tym producentów towarów energochłonnych, takich jak stal.

„Wstrzymamy finansowanie Krajowego Planu OZE i całość wpływów z systemu handlu uprawnieniami do emisji ETS przeznaczymy na inwestycje w transformację energetyczną” – oznajmiły strony w podpisanym w piątek porozumieniu koalicyjnym.

Przeznaczenie tych środków na inwestycje w zieloną energię będzie kluczowe dla osiągnięcia postawionego przez opozycję celu, jakim jest 70% polskiej produkcji energii ze źródeł odnawialnych do 2030 roku. Obecnie 70% energii elektrycznej w Polsce pochodzi z węgla. Polska sprzedała w zeszłym roku prawie 63 miliony uprawnień do emisji dwutlenku węgla w UE, zarabiając prawie 5 miliardów euro, ale tylko ułamek wpływów przeznaczono na sfinansowanie transformacji energetycznej.

Choć ustępujący rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) wprowadził dotacje dla gospodarstw domowych instalujących ciepłowody i panele fotowoltaiczne, blokował rozwój morskiej energetyki wiatrowej podczas swoich ośmioletnich rządów i obiecał związkom zawodowym utrzymanie wydobycia węgla do 2049 roku.

Raport Marka Strzeleckiego; Montaż przez Aleksandra Smitha

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę