16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska prawie podwaja liczbę żołnierzy na granicy białoruskiej

WARSZAWA (Reuters) – Prawie 6 tys. polskich żołnierzy zwiększyło bezpieczeństwo wzdłuż granicy z Białorusią, powodując wzrost imigracji – powiedział we wtorek minister obrony.

Rozmieszczenie nowych wojsk oznacza znaczne rozszerzenie obecności wojskowej na granicy.

„Prawie 6 tysięcy żołnierzy z 16, 18 i 12 dywizji służy na granicy polsko-białoruskiej” – powiedział Blascock w tweecie.

„Żołnierze wspierają straż graniczną, chroniąc granice kraju i nie pozwalając im na nielegalne przekraczanie”.

Straż Graniczna poinformowała, że ​​w poniedziałek doszło do 612 prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Komisja Europejska (KE) i Warszawa twierdzą, że Białoruś zaplanowała napływ migrantów jako formę wojny hybrydowej mającej na celu wywarcie presji na UE w związku z sankcjami nałożonymi na Mińsk. Białoruś temu zaprzeczyła.

Polska ogłosiła stan wyjątkowy w regionie i planuje budowę muru wzdłuż granicy.

Parlament uchwalił również ustawę powołaną przez obrońców praw człowieka, mającą na celu usankcjonowanie zwolnienia imigrantów poza jego granice, z naruszeniem zobowiązań kraju wynikających z prawa międzynarodowego.

Według Straży Granicznej w niedzielę było około 9600 prób nielegalnego przekroczenia granicy w październiku.

Do Niemiec przybywa duża liczba imigrantów, a polskie media doniosły, że lider niemieckiego związku policji zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych o wstrzymanie imigracji tych, którzy czasowo ograniczają polskie kontrole graniczne.

Urzędnicy wschodnioniemieckiej Brandenburgii wezwali do ostrej akcji przeciwko rządowi prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki.

(Raport Alana Charlischa; Edytowanie przez Angusa Maxwana)

READ  Polski bankier centralny Kodecki mówi, że w tym roku nie ma miejsca na obniżki stóp procentowych