9 lutego, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Pułap cenowy został zawieszony, ponieważ Polska zażądała surowszych kar za rosyjską ropę

Ewa Krukowska (Bloomberg) Unijni dyplomaci wstrzymali rozmowy w sprawie ograniczenia cen rosyjskiej ropy, ponieważ Polska i kraje bałtyckie sprzeciwiają się planowi, który uważają za zbyt hojny dla Moskwy.

Dyplomaci spodziewali się zawarcia umowy w piątek wieczorem, ale według osób zaznajomionych ze sprawą, stanowiska pozostały niewzruszone, a rozmowy zostały przełożone na poniedziałek.

Block toczy walkę o to, jak surowy powinien być pułap cenowy dla grupy prowadzonej przez Seven. Polska i kraje bałtyckie są oburzone planem Rosji ograniczenia ceny ropy do limitu 65 dolarów za baryłkę, ponieważ Moskwa kosztuje teraz więcej niż cena, po której sprzedawana jest ropa. Według wysokiego rangą dyplomaty, Polska domaga się dodatkowych sankcji, mechanizmu przeglądu i cen poniżej poziomu rynkowego.

Gdy Polska i kraje bałtyckie depczą im po piętach, sprzeczka ujawniła ukryte napięcie leżące u podstaw idei pułapu cenowego. Kraje są zmuszone do wyboru między dwoma priorytetami nie do pokonania: próbą zapobieżenia dochodom Rosji i unikaniem bolesnych skoków cen ropy, które zaszkodziłyby światowej gospodarce.

Powiązana książka: Olej na mózg: przygody od pompy do rurociągu – Lisa Marconelli

„Jeśli ustalisz zbyt wysoką cenę, to naprawdę nie gryzie” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis w wywiadzie dla telewizji Bloomberg. „Ropa naftowa jest największym źródłem dochodów dla rosyjskiego budżetu, więc właściwe załatwienie tego jest bardzo ważne, więc naprawdę ma wpływ na zdolność Rosji do finansowania tej wojny”.

Kraje żeglugowe, takie jak Grecja, pomogą zwiększyć handel.

Negocjacje są napięte, ponieważ pułap 65 dolarów jest wyższy niż cena, na którą Rosja już zgodziła się na swoją ropę – to duża przecena w porównaniu z globalnymi punktami odniesienia. Moskwie można pozwolić argumentować, że to normalny biznes. Kreml powiedział, że odmówi sprzedaży ropy każdemu, kto podpisze się pod limitem – ale w czwartek zasugerował, że złagodzi swoje stanowisko.

READ  Polska walczy z Europą o prawo

Zbliża się termin: sankcje UE na rosyjską ropę zaczynają obowiązywać 5 grudnia, a jeśli pułap cenowy nie zostanie ustalony, prawdopodobnie nastąpią zakłócenia na rynku.

Sankcje UE zablokowałyby dostęp do ubezpieczenia i usług dla każdego statku przewożącego rosyjską ropę. Limit umożliwia dostęp do tych usług, ale tylko w przypadku zakupu ropy poniżej określonego poziomu. Na początku tego roku Stany Zjednoczone zaproponowały pułapy cenowe jako alternatywę dla sankcji UE, które były tak surowe, że groziły zamknięciem produkcji.

Stany Zjednoczone argumentują, że inflacja spowodowana sankcjami UE może ostatecznie pomóc Putinowi, a także być destrukcyjna dla światowej gospodarki.

Ceny ropy spadły w ostatnich dniach, częściowo dlatego, że umowa utrzyma przepływ rosyjskiej ropy i zmniejszy presję na rynki światowe.

Przedstawiciele USA odmówili komentarza na temat piątkowych rozmów.

Powiązana książka: Olej na mózg: przygody od pompy do rurociągu – Lisa Marconelli

Ewa Krukowska i Alberto Nartelli, z pomocą Jorge Valero, Marii Taddeo i Josha Wingrove. © 2022 Bloomberg LP