22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska ponawia żądanie reparacji wojennych ze strony Niemiec – DW – 31.01.2024

Polska ponawia żądanie reparacji wojennych ze strony Niemiec – DW – 31.01.2024

PolskaNalegał we wtorek czołowy dyplomata Stanów Zjednoczonych Niemcy Zapewnienie „odszkodowań finansowych” za straty, jakie jego kraj poniósł z rąk sił nazistowskich podczas II wojny światowej.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zadzwonił podczas swojej pierwszej wizyty w Berlinie od czasów centrolewicowego, proeuropejskiego rządu. Donalda Tuska Objął urząd w Polsce w połowie grudnia, pokonując narodowy konserwatyzm Partia Prawo i Sprawiedliwość (BIS) W wyborach.

„Silna Europa, której centrum w nadchodzących latach przesunie się na wschód, wymaga żywej przyjaźni niemiecko-polskiej i głębokiego zaufania między Warszawą a Berlinem”. Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbach – powiedział po spotkaniu z Sikorskim.

Polski minister dodał: „Należy odbudować partnerskie stosunki między demokratycznymi Niemcami a Polską”.

Apel Sikorskiego przyszedł podczas jego pierwszej wizyty w Berlinie od czasu dojścia do władzy w Polsce w grudniu nowego, prounijnego rządu.Zdjęcie: Florian Gaertner/photothek/IMAGO

Sikorsky domaga się rekompensaty finansowej

Podobnie brzmi wezwanie Sikorskiego do odszkodowań Naciski ze strony rządu PiSOszacowano to już wcześniej Niemcy są winne 1,3 biliona euro (1,4 biliona dolarów) „odszkodowanie za śmierć ponad 5,2 miliona obywateli Polski”.

„To, co Niemcy zrobiły Polsce podczas II wojny światowej, było okropne i okrutne” – powiedział Sikorski w niemieckiej stacji Welt TV po rozmowach z Berbachem.

Powiedział, że pomocne byłoby, gdyby Niemcy „znalazły twórcze rozwiązanie, aby wyrazić to cierpienie, wyrazić żal i zrobić coś dobrego dla ludzi, którzy przeżyli ten okres”.

„Ta etyczna refleksja nad przeszłością powinna skutkować rekompensatą finansową” – stwierdził.

Polska żąda od Niemiec reparacji za II wojnę światową

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Niemcy odrzucają żądania reparacji

Kwestia reparacji za II wojnę światową już nadwyrężyła stosunki między Berlinem a poprzednim polskim rządem pod przewodnictwem PiS, który upierał się, że Niemcy mają w tej sprawie „moralny obowiązek”.

Niemcy często tak mają zaprzeczył takim twierdzeniomWskazując na decyzję o zaprzestaniu roszczeń wobec Polski w 1953 r wschodnie Niemcy.

READ  W muzeum prezentowane są prace polskiego artysty w obliczu Holokaustu

Rząd niemiecki uważa kwestię reparacji za zamkniętą i wskazuje na porozumienie dwa plus cztery w sprawie konsekwencji dla polityki zagranicznej. Zjednoczenie Niemiec W 1990 r. Polska nie była zaangażowana.

dh/jsi (AFP, dpa)

Skoro tu jesteś: W każdy wtorek redaktorzy DW podsumowują, co dzieje się w niemieckiej polityce i społeczeństwie. Tutaj możesz zapisać się na cotygodniowy biuletyn e-mailowy Berlin Briefing.