24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Potrzebujemy wolności słowa”: w całej Polsce wybuchają protesty przeciwko kontrowersyjnej ustawie medialnej |  Polska

„Potrzebujemy wolności słowa”: w całej Polsce wybuchają protesty przeciwko kontrowersyjnej ustawie medialnej | Polska

Polacy zorganizowali ogólnokrajowe protesty, w tym tysiące silnych wieców przed Pałacem Prezydenckim, domagając się weta wobec przepisów, które ich zdaniem ograniczają wolność mediów w największych wschodnich państwach członkowskich UE.

Niespodziewanie w piątek w Sejmie uchwalona zostanie ustawa nadzwyczajna Zaostrzenie zasad dotyczących zagranicznej własności mediówSzczególnie dotknięty jest TVN24, kanał informacyjny należący do amerykańskiej firmy medialnej Discovery Inc.

Ustawa, która nie została jeszcze podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, pogorszyła stosunki między Polską a Stanami Zjednoczonymi, członkiem NATO, ponieważ napięcia w Europie Wschodniej nasilają się, ponieważ niektóre kraje dostrzegają rosnącą stabilność Rosji.

Wywołała również powszechne obawy przed atakami na wolność mediów, które są wysokie od czasu, gdy państwowy koncern naftowy PKN Orlen twierdził, że w zeszłym roku przejął wydawcę regionalnej gazety należącej do Niemiec.

– Nie chodzi tylko o jeden kanał – powiedział w niedzielę na wiecu Rafał Trusskowski, prezydent Warszawy i kandydat opozycji na byłego prezydenta. „Na chwilę [there will be] Cenzura w Internecie to próba zamknięcia wszystkich niezależnych źródeł informacji – ale na to nie pozwolimy.

Podczas wiecu przed pałacem prezydenckim 38-letnia Emilia Slodinska powiedziała Agence France-Press: „Chcemy wolności słowa. Nie chcę, żeby prezydent podpisał.

Materiał TVN24 pokazywał protestujących w Warszawie machających flagami Polski i UE oraz skandujących „wolne media”.

Tysiące ludzi wzięło udział w proteście na Rynku Głównym w Krakowie. Zdjęcie: Beata Zawrzel / NurPhoto / REX / Shutterstock

„Musimy tu być dzisiaj, bo wolne media są filarem demokracji” – powiedziała Beta Laziak, członkini konferencji i profesor socjologii.

W całym kraju odbywały się demonstracje. Zdjęcia z południowego miasta Krakowa, „Ręce TVN” i „Free” Polska, Wolni ludzie, wolne media ”.

Od godziny 20.20 czasu lokalnego kanał donosi, że ponad 1,5 miliona osób podpisało petycję o ochronę TVN24.

Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) od dawna twierdzi, że zagraniczne grupy medialne mają zbyt dużą władzę w kraju i zniekształcają debatę publiczną.

READ  Oficjalna strona Republiki Korei

Krytycy mówią Ruchy przeciwko zagranicznym grupom medialnym Jest to część coraz bardziej dyktatorskiej agendy, która postawiła Warszawę w konflikcie z Brukselą o prawa LGBT i reformy sądownictwa.

W zeszłym tygodniu Departament Stanu USA wezwał TUDA do ochrony wolności słowa, działalności gospodarczej, praw własności i równości.

„Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone tym, że uchwalono dziś w Polsce ustawę, która podważa wolność słowa w Polsce, podważa wolność mediów i podważa zaufanie inwestorów zagranicznych do praw własności i świętości traktatów w Polsce” – powiedział Nate Price. rzecznik Departamentu Stanu. A Raport W piątek.

Komisja Europejska poinformowała, że ​​nowe prawo wysłało kolejny negatywny sygnał o praworządności i wartościach demokratycznych w Polsce.

„Gdy ustawa wejdzie w życie, komisja nie zawaha się podjąć działań, jeśli nie będzie ona zgodna z prawem UE” – powiedziała w oświadczeniu wiceprzewodnicząca komisji Vera Jurova.

Reuters i agencje France-Press przyczyniły się do powstania raportu