22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska podpisała umowę na zakup drugiej partii amerykańskich czołgów Abrams

Polska podpisała umowę na zakup drugiej partii amerykańskich czołgów Abrams

Warszawa, Polska — Minister obrony Polski podpisał w środę umowę na zakup drugiej partii amerykańskich czołgów podstawowych Abrams, ponieważ Warszawa modernizuje swoje zdolności obronne i zacieśnia współpracę wojskową z Waszyngtonem w świetle wojowniczości Rosji w sąsiednich krajach. Ukraina.

Polska jest pierwszym sojusznikiem USA, który otrzyma czołgi Abrams w Europie, poinformowali urzędnicy.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszak podpisał kontrakt o wartości 1,4 mld USD w bazie wojskowej w Weszoli pod Warszawą. Kontrakt zakłada dostawę 116 czołgów M1A1 Abrams wraz z odpowiednim wyposażeniem i logistyką począwszy od tego roku.

W ceremonii podpisania wzięli udział Daniel Lawton, Zastępca Szefa Sztabu Ambasady USA w Polsce oraz gen. bryg. Gen. Jan Lubas, zastępca dowódcy 101. Dywizji Powietrznodesantowej, elementów stacjonujących w południowo-wschodniej Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą.

Umowa jest następstwem ubiegłorocznej umowy na zakup 250 zmodernizowanych czołgów M1A2 Abrams, które mają zostać dostarczone w latach 2025-26. Polska oczekuje także na dostawę amerykańskich systemów artyleryjskich HIMARS i otrzymała już baterie rakietowe Patriot.

Przemawiając w Wesołej, polscy i amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że umowy wzmocnią Polskę, region i wschodnią flankę NATO w miarę trwania wojny na Ukrainie.

READ  Viaplay rusza w Polsce