18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Iberdrola rozpoczyna produkcję farmy wiatrowej o mocy 50 MW w Polsce

Iberdrola rozpoczyna produkcję farmy wiatrowej o mocy 50 MW w Polsce

Hiszpańska grupa energetyczna Iberdrola SA (BME:IBE) poinformowała dzisiaj, że rozpoczęła eksploatację swojej farmy wiatrowej Korytnica II o mocy 50,4 MW w Polsce, zwiększając moc morskiej energetyki wiatrowej kraju do 163 MW, kiedy zostanie w pełni uruchomiona w pierwszym kwartale. Jest rok 2023.

Obiekt, zlokalizowany w województwie mazowieckim w województwie Vekrow, składa się z 14 turbin wiatrowych Vestas V126 o mocy 3,6 MW każda. Część projektu w stacji Pniewnik została podłączona do sieci na początku listopada, a pierwszy prąd został wyeksportowany dwa tygodnie przed planowanym terminem 20 grudnia – wyjaśnił Iberdrola. Rozpoczęcie budowy ogłoszony w maju 2022 r.

Energia z Korytnicy II będzie sprzedawana w ramach umowy sprzedaży energii elektrycznej (PPA) z norweską firmą Statkraft. Projekt jest wspierany przez Kontrakt na różnice kursowe (CfD) przyznany na czwartej aukcji w Polsce w czerwcu 2021 roku.

W Polsce Bertrola eksploatuje farmę wiatrową Sobowie o mocy 30 MW oraz farmę wiatrową Korytnica o mocy 82,5 MW na Opolszczyźnie.

Grupa niedawno ogłosiła plany zainwestowania 17 mld euro (18,1 mld USD) do 2025 r., dążąc do osiągnięcia 52 GW zainstalowanej mocy odnawialnej do połowy dekady poprzez dodanie nowych 12,1 GW, w tym 3,1 GW morskiej energii wiatrowej. 24% planowanej inwestycji trafi do krajów UE z wyłączeniem Hiszpanii.

(1 EUR = 1,067 USD)

Zapisz się do newslettera za pomocą Renewables Now. Dołącz za darmo!

READ  Protix zbuduje w Polsce nowy, zrównoważony zakład produkcji białek