17 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska odrzuca ukraińską krytykę dopłat rolniczych

Polska odrzuca ukraińską krytykę dopłat rolniczych

WARSZAWA, 13 czerwca (Reuters) – Polska odpowiedziała we wtorek na ukraińską krytykę subsydiów dla rolników, określając oskarżenie wiceministra o niezgodność pomocy z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO) jako „nieuzasadnione”.

Wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Kaczka powiedział w poniedziałek na konferencji Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) w Londynie, że dotacje „przekraczają to, co jest dozwolone przez zasady WTO”.

Chociaż Polska była zagorzałym zwolennikiem Ukrainy po inwazji Moskwy w zeszłym roku, kwestia zboża wywołała tarcia między sojusznikami po tym, jak ukraińskie produkty rolne trafiły do ​​Polski.

„Komentarz ministra Kachy jest nieuzasadniony” – napisało Ministerstwo Rolnictwa na Twitterze. „Zgodnie z zasadami WTO wsparcie dla rolników w Polsce jest uwzględnione w limicie dla całej UE”.

Polski rząd na początku tego roku zatwierdził 10 miliardów złotych (2,41 miliarda dolarów) pomocy dla polskiego rolnictwa, aby pomóc rolnikom dotkniętym niskimi cenami spowodowanymi napływem ukraińskich towarów.

„Unijny próg wsparcia zakłócającego handel wynosi prawie 72,4 mld euro rocznie, a jego wykorzystanie w 2022 r. to ok. 5,3 mld euro” – napisało polskie Ministerstwo Rolnictwa. „Dlatego 10 miliardów złotych w żaden sposób nie łamie zasad WTO”.

Polska, Bułgaria, Węgry, Rumunia i Słowacja stały się alternatywnymi szlakami dla ukraińskiego zboża, pomagając zrekompensować powolny eksport przez porty czarnomorskie tego kraju po inwazji.

Embarga uwięziły miliony ton zboża w krajach, obniżając ceny dla lokalnych rolników i skłaniając odpowiednie rządy do wprowadzenia jednostronnych zakazów importu ukraińskich produktów spożywczych.

Unia Europejska (UE) osiągnęła 2 maja porozumienie, które pozwala pięciu krajom zakazać sprzedaży krajowej ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika, jednocześnie zezwalając na tranzyt na eksport do innych miejsc przeznaczenia, w tym do innych krajów UE. W obecnej formie zostanie wycofany do połowy września.

(1 $ = 4,1486 zł)

READ  „Nie możemy się rozpraszać”: Southgate ostrzega Anglię przed samozadowoleniem w Polsce | Anglia

(1 USD = 0,9268 euro)

Raporty Alana Charlisha

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.