17 maja, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska mówi, że pomoc naftowa dla Niemiec zależy od zakończenia rosyjskiej suwerenności

Obiekty przemysłowe Rafinerii Nafty PCK filmowane w Schwett / Odra. 9 maja 2022 roku firma odbiera ropę z Rosji „przyjaznym” rurociągiem z Niemiec. REUTERS / Hannibal Hanschke

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 12 maja (Reuters) – Polski minister klimatu powiedział w czwartek, że Polska może pomóc Niemcom w znalezieniu alternatywy dla rosyjskiej ropy tylko wtedy, gdy zrezygnuje z rosyjskiego właściciela rafinerii PCK Schwedt.

Minister gospodarki Robert Hebeck powiedział w zeszłym miesiącu, że niemiecki rząd rozważa możliwości zmniejszenia zależności energetycznej Rosji, otwierając możliwość przejęcia państwowej rafinerii Schwedt należącej do rosyjskiego państwa Rosniefti.

Niektóre oleje przetwarzane przez Total Energies (TTEF.PA) Luna, rafineria w Niemczech, prowadzi rozmowy w sprawie dalszego zmniejszenia uzależnienia Niemiec od rosyjskiej ropy naftowej dostarczanej rurociągiem z Gdańska, Polski oraz portów morskich w Polsce i Niemczech.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Każdego dnia wypracowujemy rozwiązanie w naszych firmach i w naszych rządach” – powiedziała w czwartek polska minister klimatu Anna Moskwa. „Naszym podstawowym warunkiem wdrożenia jakiegokolwiek rozwiązania jest decyzja rosyjskiego właściciela rafinerii Sweat. Bez tego nie jest możliwy żaden model biznesowy z naszej strony.”

Moskwa twierdzi, że model przyszłej współpracy będzie opierał się na racjonalizacji dostaw do Niemiec i Polski oraz wsparciu Ukrainy, która boryka się z niedoborami paliw. „Opracowujemy na to model biznesowy. Powinno być wystarczająco dużo ropy w Polsce i Niemczech, a założenie jest takie, że nie ma rosyjskiej ropy. Infrastrukturę można wykorzystać w Schweit, Luna i Gdańsku. To jest model biznesowy. się udało. Nie czyń dobroczynności – powiedziała.

Naftoport, terminal naftowy w Gdańsku, może przeładować 36 mln ton ropy rocznie, czyli o 27 mln ton więcej niż potrzeby polskich rafinerii. PERN, państwowa grupa będąca większościowym właścicielem Naphthoport, powiedziała, że ​​obiekt ma potencjał do zwiększenia dostaw do Niemiec.

Raport Marka Strzeleckiego; Montaż przez Barbarę Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.