WARSZAWA, 3 stycznia (Reuters) – Niemcy odrzuciły ostatnie starania polskiego nacjonalistycznego rządu o ogromne odszkodowania za II wojnę światową – poinformowało we wtorek MSZ w Warszawie, odpowiadając na notę dyplomatyczną, że sprawa została zamknięta.
Rzecznik niemieckiego MSZ powiedział, że odpowiedziało na pismo Polski w tej sprawie w październiku i nie skomentowało treści listów dyplomatycznych.
Polska szacuje straty poniesione przez Niemcy podczas II wojny światowej na 6,2 biliona złotych (1,4 biliona dolarów) i zażądała reparacji, ale Berlin wielokrotnie powtarzał, że wszystkie roszczenia finansowe związane z wojną zostały uregulowane.
„Ta odpowiedź, podsumowując, pokazuje całkowicie lekceważący stosunek do Polski i Polski” – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.
„Niemcy nie prowadzą wobec Polski przyjaznej polityki, chcą tu budować swoją strefę wpływów i uważają Polskę za państwo wasalne”.
Zapytany o dalszy dialog z Niemcami w sprawie reparacji, Mularcik powiedział, że będzie on kontynuowany „za pośrednictwem organów międzynarodowych”.
W czasie wojny zginęło około sześciu milionów Polaków, w tym trzy miliony polskich Żydów, a Warszawa została zrównana z ziemią po powstaniu 1944 r., w którym zginęło około 200 000 cywilów.
W 1953 r. ówcześni komunistyczni władcy Polski zrezygnowali z wszelkich roszczeń o reparacje wojenne pod naciskiem Związku Radzieckiego, który chciał zwolnić Niemcy Wschodnie z wszelkiej odpowiedzialności.
Rządząca w Polsce nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) twierdzi, że umowa jest nieważna, ponieważ Polska nie może negocjować godziwego odszkodowania. Od czasu dojścia do władzy w 2015 r. wznowiła wezwania do reparacji i uczyniła promowanie wojennych cierpień Polski centralną częścią swojego apelu do nacjonalizmu.
Antyniemieckie stanowisko, którego PiS często używał do mobilizacji swoich wyborców, napięło stosunki z Berlinem.
Na wspólnej konferencji prasowej z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem w październiku ubiegłego roku niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbach powiedziała, że ból zadany przez Niemcy podczas II wojny światowej był „przekazywany z pokolenia na pokolenie” w Polsce, ale kwestia reparacji została zamknięta.
(1 $ = 4,4324 zł)
Raporty Alana Charlisha; Dodatkowe raporty autorstwa Victorii Waltersee; Montaż autorstwa Paula Simao i Marka Pottera
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35