23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

bne IntelliNews – Polska produkcja przemysłowa w październiku wraca na ścieżkę wzrostu

bne IntelliNews – Polska produkcja przemysłowa w październiku wraca na ścieżkę wzrostu

Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w październiku o 1,6% rok do roku w cenach stałych (wykres), po skorygowanym spadku o 3,3% r/rw poprzednim miesiącu, 21 listopada ukazały się nieskorygowane dane Urzędu Statystycznego GUS.

Odczyt był zgodny z konsensusem, choć analitycy twierdzą, że ożywienie było głównie efektem korzystnych efektów kalendarzowych.

„Ogólny obraz danych dla sektora produkcyjnego za ostatnie kilka miesięcy wskazuje na powolną poprawę, choć głównie w branżach powiązanych z popytem krajowym” – stwierdził ING w komentarzu.

„Poprawa wskaźników gospodarczych zarówno w kraju, jak i u głównych partnerów handlowych Polski sugeruje, że dekoniunktura w branży już się skończyła i na początku roku działalność ulegnie dalszej poprawie” – dodał.

Sezonowo wyrównana produkcja spadła w październiku o 0,8% r/r, po spadku o 0,9% r/rw poprzednim miesiącu, jak wynika z danych GUS.

W ujęciu nieskorygowanym miesięcznym produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 4,1%, po dodaniu skorygowanego wzrostu o 8,2% miesiąc do miesiąca we wrześniu, dodał GUS. Sezonowo wyrównany odczyt m/m wyniósł -0,1% po wzroście o 0,9% m/m we wrześniu.

W ujęciu bazowym i nieskorygowanym produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 0,3% r/r, po skorygowanym spadku o 3,9% r/r we wrześniu.

Produkcja w sektorze użyteczności publicznej wzrosła w październiku o 17,2% r/r, po skorygowanym wzroście o 4,4% r/rw poprzednim miesiącu.

W obszarze zaopatrzenia w wodę i gospodarki odpadami produkcja wzrosła w październiku o 5% r/r, po skorygowanym spadku o 1,1% r/r we wrześniu.

Produkcja w kopalniach i kamieniołomach wzrosła w październiku o 5,7% r/r, po spadku o 0,7% r/r w ósmym miesiącu, wynikały także z danych GUS.

Ogólnie rzecz biorąc, w październiku produkcja wzrosła w 21 z 34 sektorów przemysłu, w porównaniu z 13 we wrześniu.

Produkcja przemysłowa i inne dane opublikowane dotychczas w tym tygodniu wskazują na wydłużenie przerwy w łagodzeniu polityki pieniężnej Narodowego Banku Polskiego (NBP). We wrześniu i październiku NBP obniżył referencyjną stopę procentową o 100 pb do 5,75%.

READ  Polska mówi, że pomoc naftowa dla Niemiec zależy od zakończenia rosyjskiej suwerenności

„Perspektywa osiągnięcia celu inflacyjnego jest odległa [the NBP]„Podążając za bardziej gołębim tonem retoryki na listopadowym posiedzeniu, naszym zdaniem jesteśmy bardziej ostrożni w obniżkach stóp procentowych” – stwierdził Bank Millennium.

„Nie spodziewamy się zmian stóp procentowych co najmniej do marca 2024 r., a przestrzeń do obniżek stóp w kolejnych miesiącach 2024 r. będzie ograniczona ze względu na utrzymującą się wysoką dynamikę płac i odradzający się popyt” – dodał.