16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Akcje Tesli cierpią z powodu noworocznego kaca z powodu problemów z popytem i dostawami

Akcje Tesli cierpią z powodu noworocznego kaca z powodu problemów z popytem i dostawami

  • Akcje są największymi przegranymi w S&P 500 pierwszego dnia sesyjnego 2023 r
  • Sprzedaż obniża wartość rynkową o 50 miliardów dolarów
  • Tesla przeliczyła dostawę pojazdów w czwartym kwartale
  • Firma EV jest nadal najcenniejszym producentem samochodów na świecie

3 stycznia (Reuters) – Tesla Inc (TSLA.O) Zapasy rozpoczęły rok 2023 z hukiem, spadając we wtorek o ponad 12% w związku z rosnącymi obawami o słaby popyt i problemy logistyczne, które utrudniały dostawy dla najważniejszego na świecie producenta samochodów.

Niegdyś wyceniana na ponad 1 bilion dolarów, Tesla straciła ponad 65% swojej wartości rynkowej w burzliwym 2022 roku, który był coraz bardziej kwestionowany przez innych producentów samochodów i borykał się z problemami produkcyjnymi wynikającymi z przestojów w Chinach związanych z COVID-19.

Wtorkowy slajd obniżył wartość rynkową o prawie 50 miliardów dolarów, mniej więcej dorównując wycenie rywala Ford Motor Co. (FN)który w ubiegłym roku sprzedał trzy razy więcej samochodów Tesli.

Sprzedaż nastąpiła po tym, jak Tesla nie spełniła oczekiwań rynkowych dotyczących dostaw w czwartym kwartale, pomimo dostarczenia rekordowej liczby pojazdów.

Grafika Reutera

„Tesla, w miarę wzrostu, wkracza teraz w fazę wzrostu, który jest nadal silny, ale wolniejszy” – powiedział Seth Goldstein, analityk Morningstar. Dodał, że będąc głównym producentem samochodów, „spowolnienie gospodarcze odczuje większy wpływ”.

Kilku analityków z Wall Street powiedziało, że spodziewają się większej presji na akcje w nadchodzących miesiącach z powodu zwiększonej konkurencji i słabszego globalnego popytu.

Globalni producenci samochodów zmagali się w ciągu ostatnich kilku miesięcy ze spadkiem popytu w Chinach, największym rynku motoryzacyjnym na świecie, ponieważ rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 uderzyło we wzrost gospodarczy i wydatki konsumentów. Tesla oferuje tam świetne rabaty i dotację do kosztów ubezpieczenia.

Co najmniej cztery domy maklerskie obniżyły we wtorek swoje ceny docelowe i szacunki zysków, wskazując na brak dostaw i decyzję Tesli o zaoferowaniu dalszych bodźców w celu zwiększenia popytu w Chinach i Stanach Zjednoczonych, dwóch największych światowych rynkach samochodowych.

READ  Ceny mieszkań spadły w czerwcu w rekordowym tempie, według danych firmy mieszkaniowej

Akcje spółki wypadły najgorzej w benchmarku S&P 500 (.SPX) We wtorek spadł do 104,64 USD za akcję – najniższego poziomu od sierpnia 2020 r. Ponad 220 milionów akcji zmieniło właścicieli w zwykłych godzinach handlu.

Wyniki producenta samochodów elektrycznych w 2022 roku należały do ​​najgorszych na S&P 500.

Członkowie mediów i goście otaczają Teslę Model Y i Model 3 podczas oficjalnej premiery Tesli w Tajlandii w Bangkoku, Tajlandia, 7 grudnia 2022 r. REUTERS / Athit Perawongmetha

„Masz wiele rzeczy, które działają przeciwko akcjom. Oczywiście jednym z nich jest post Muska na Twitterze” – powiedział Dennis Dick, analityk struktury rynku i trader w Triple D Trading.

Kapitalizacja rynkowa Tesli spadła o około 370 miliardów dolarów, odkąd dyrektor generalny Elon Musk sfinalizował transakcję zakupu firmy społecznościowej Twitter.

Część tego spadku wynikała ze sprzedaży jego udziałów w celu sfinansowania transakcji o wartości 44 miliardów dolarów, podczas gdy akcje spadły również z powodu obaw inwestorów, że firma zajmująca się mediami społecznościowymi rozprasza Muska.

Warta około 341 miliardów dolarów Tesla pozostaje najcenniejszym producentem samochodów na świecie, mimo że jej produkcja stanowi ułamek konkurentów, takich jak Toyota Motor Corp. (7203.T).

Akcje Tesli największym przegranym wśród Big Tech Tesla jest największym przegranym wśród Big Tech od kwietnia

Tesla dostarczyła 405 278 pojazdów w czwartym kwartale, poniżej szacunków analityków na poziomie 431 117. Przez cały rok 2022 dostawy wzrosły o 40%, co nie osiągnęło rocznego celu Muska wynoszącego 50%.

Dom maklerski JPMorgan powiedział w notatce, że wynik „odbył się kosztem wyższych zachęt, które wskazują na niższe ceny i marże” i obniżył cenę docelową o 25 USD do 125 USD.

Według danych Refinitiv średnia cena docelowa 41 analityków na akcję wynosiła 250 USD, czyli ponad dwukrotnie więcej niż obecna cena. Najniższa cena to 85 USD od Roth Capital Partners.

Niedobór uwidocznił przeszkody logistyczne, przed którymi stoi firma znana z pośpiechu w dostarczaniu towarów pod koniec kwartału. Różnica między produkcją a dostawą powiększyła się do 34 000 samochodów, ponieważ coraz więcej samochodów zatrzymywało się w tranzycie.

READ  Dlaczego ceny kakao i czekolady rosną?

Reuters informuje, że producent samochodów planuje w styczniu wprowadzić skrócony harmonogram produkcji w swoim zakładzie w Szanghaju, przedłużając zmniejszoną produkcję, którą rozpoczął w grudniu, na 2023 rok.

Tymczasem kalifornijski producent pojazdów elektrycznych Rivian Automotive Inc (Rewno) Niewiele zabrakło do osiągnięcia celu produkcyjnego 25 000 sztuk na 2022 rok.

Grafika Reutera

Dodatkowe raporty Adityi Soni, Evy Mathews i Akash Sriram w Bengaluru; Dodatkowe raporty autorstwa Amruty Khandekar. Montaż: Tomasz Janowski, Shonak Dasgupta i Arun Koyor

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.