9 lutego, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska mówi, że Niemcy odrzucają rozmowy w sprawie reparacji wojennych za II wojnę światową

WARSZAWA, 3 stycznia (Reuters) – Niemcy odrzuciły ostatnie starania polskiego nacjonalistycznego rządu o ogromne odszkodowania za II wojnę światową – poinformowało we wtorek MSZ w Warszawie, odpowiadając na notę ​​dyplomatyczną, że sprawa została zamknięta.

Rzecznik niemieckiego MSZ powiedział, że odpowiedziało na pismo Polski w tej sprawie w październiku i nie skomentowało treści listów dyplomatycznych.

Polska szacuje straty poniesione przez Niemcy podczas II wojny światowej na 6,2 biliona złotych (1,4 biliona dolarów) i zażądała reparacji, ale Berlin wielokrotnie powtarzał, że wszystkie roszczenia finansowe związane z wojną zostały uregulowane.

„Ta odpowiedź, podsumowując, pokazuje całkowicie lekceważący stosunek do Polski i Polski” – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

„Niemcy nie prowadzą wobec Polski przyjaznej polityki, chcą tu budować swoją strefę wpływów i uważają Polskę za państwo wasalne”.

Zapytany o dalszy dialog z Niemcami w sprawie reparacji, Mularcik powiedział, że będzie on kontynuowany „za pośrednictwem organów międzynarodowych”.

W czasie wojny zginęło około sześciu milionów Polaków, w tym trzy miliony polskich Żydów, a Warszawa została zrównana z ziemią po powstaniu 1944 r., w którym zginęło około 200 000 cywilów.

W 1953 r. ówcześni komunistyczni władcy Polski zrezygnowali z wszelkich roszczeń o reparacje wojenne pod naciskiem Związku Radzieckiego, który chciał zwolnić Niemcy Wschodnie z wszelkiej odpowiedzialności.

Rządząca w Polsce nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) twierdzi, że umowa jest nieważna, ponieważ Polska nie może negocjować godziwego odszkodowania. Od czasu dojścia do władzy w 2015 r. wznowiła wezwania do reparacji i uczyniła promowanie wojennych cierpień Polski centralną częścią swojego apelu do nacjonalizmu.

Antyniemieckie stanowisko, którego PiS często używał do mobilizacji swoich wyborców, napięło stosunki z Berlinem.

Na wspólnej konferencji prasowej z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem w październiku ubiegłego roku niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbach powiedziała, że ​​ból zadany przez Niemcy podczas II wojny światowej był „przekazywany z pokolenia na pokolenie” w Polsce, ale kwestia reparacji została zamknięta.

READ  Kanada wyśle ​​do Polski 40 inżynierów bojowych, aby szkolili ukraińskich żołnierzy

(1 $ = 4,4324 zł)

Raporty Alana Charlisha; Dodatkowe raporty autorstwa Victorii Waltersee; Montaż autorstwa Paula Simao i Marka Pottera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.