16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska kupuje 800 pocisków Hellfire do uzbrojenia swoich nowych śmigłowców szturmowych

Polska kupuje 800 pocisków Hellfire do uzbrojenia swoich nowych śmigłowców szturmowych

WARSZAWA, Polska — Polski rząd podpisał umowę na zakup 800 pocisków Hellfire II, które mają być przenoszone przez nowe śmigłowce szturmowe, z prośbą o więcej Boeingów AH-64E Apache.

Umowa na sprzedaż pocisków rakietowych produkcji Lockheed Martin została podpisana przez ministerialną Agencję Uzbrojenia oraz Dowództwo Wsparcia Bezpieczeństwa Armii Stanów Zjednoczonych (USASAC).

Według urzędników wartość transakcji wynosi około 150 milionów dolarów. Dostawy mają rozpocząć się w tym roku i potrwać do 2029 roku.

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszak powiedział we wtorek na Twitterze, że uzbrojeniem będą „nasze śmigłowce wsparcia AW149 i ostatecznie śmigłowce szturmowe AH-64E Apache Guardian”.

W lipcu 2022 roku polski rząd podpisał kontrakt na zakup 32 śmigłowców AW149 wyprodukowanych przez włoską firmę Leonardo. Dostawy samolotów zaplanowano na lata 2023-2029. Kontrakt obejmuje pakiet logistyczny, szkolenia i symulatory.

W ubiegłym roku MON skierował do rządu USA prośbę o zakup 96 Boeingów AH-64E Apache. W ramach programu śmigłowce zostaną najpierw wysłane do 18. Dywizji Zmechanizowanej Wojsk Lądowych. Według lokalnych urzędników bezpieczeństwa jednostka ta, z siedzibą w Siedlcach, około 91 km (56,5 mil) na wschód od stolicy Polski, Warszawy, została wyznaczona jako bastion przeciwko rosyjskiej inwazji.

Jarosław Adamowski jest polskim korespondentem Defense News.

READ  Prounijny rząd Polski zwolni 50 ambasadorów powołanych przez poprzednią administrację