30 września, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Korea Północna wystrzeliwuje satelitę;  Ostrzeżenia podniesione w Korei Południowej, Japonii

Korea Północna wystrzeliwuje satelitę; Ostrzeżenia podniesione w Korei Południowej, Japonii

Napisany przez Shin Hyunhee i Chang Ran Kim

SEOUL / TOKYO (Reuters) – Korea Północna wystrzeliła w środę coś, co określiła jako satelitę kosmicznego w kierunku południa, podało wojsko Korei Południowej, wywołując alarmy i krótkie ostrzeżenia o ewakuacji w niektórych częściach Korei Południowej i Japonii.

Korea Północna zapowiedziała, że ​​wystrzeli pierwszego wojskowego satelitę rozpoznawczego między 31 maja a 11 czerwca, aby usprawnić monitorowanie działań USA.

W oświadczeniach przekazanych władzom międzynarodowym Korea Północna powiedziała, że ​​wystrzelenie rakiety przeniesie pocisk na południe, a różne stopnie i inne szczątki spadną nad Morzem Żółtym i do Oceanu Spokojnego.

Syreny przeciwlotnicze zabrzmiały w stolicy Korei Południowej, Seulu, około godziny 6:32 (21:32 GMT we wtorek), gdy miasto wydało ostrzeżenie, prosząc obywateli o przygotowanie się na ewentualną ewakuację. Kolejne alerty wskazywały, że ostrzeżenie miasta zostało wysłane przez pomyłkę.

Japoński rząd wydał ostrzeżenie o systemie nadawczym J-Alert dla mieszkańców południowej prefektury Okinawa wczesnym rankiem w środę. Rząd ostrzegł mieszkańców, aby nie chowali się w pomieszczeniach, jeśli są na zewnątrz.

Później powiedział, że pocisk nie poleci na terytorium Japonii i zniósł ostrzeżenia.

We wtorek Ri Byong-chol, wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej Partii Robotniczej rządzącej w Korei Północnej, powiedział, że trwające wspólne ćwiczenia wojskowe Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej wymagają od Pjongjangu „środków zdolnych do gromadzenia informacji o wojsku”. działania „wroga. w czasie rzeczywistym”.

Przed środowym startem Departament Stanu USA powiedział, że jakikolwiek północnokoreański start z wykorzystaniem technologii pocisków balistycznych naruszy kilka rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Rzecznik Departamentu Stanu USA powiedział, że „pojazdy kosmiczne (SLV) obejmują technologie, które są identyczne i wymienne z tymi używanymi w pociskach balistycznych, w tym międzykontynentalnych międzykontynentalnych rakietach balistycznych”.

(Sprawozdania Shin Hyunhee, Jo Min Park i Josh Smith w Seulu i Chang Ran Kim w Tokio; dodatkowe relacje Davida Brunstroma w Waszyngtonie; montaż: Chris Reese i Sonali Paul)

READ  Sri Lanka: plan ratunkowy Międzynarodowego Funduszu Walutowego o wartości 2,9 miliarda dolarów dla upadającej gospodarki