Herbapol Poznań, jedna z najstarszych firm w Polsce, której historia sięga XIX wieku, ogłosiła wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy dla wszystkich swoich pracowników.
„Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym nie jest w naszej firmie pustym frazesem” – napisała firma w ogłoszeniu w mediach społecznościowych. W trosce o naszych pracowników Herbapol Poznań wprowadzi czterodniowy tydzień pracy. Dzięki temu otrzymają dodatkowy tydzień płatnego urlopu.
Firma produkująca leki ziołowe, artykuły spożywcze i kosmetyki rozpoczęła już budowę nowego systemu. Pracownicy cieszyli się pierwszą wypłatą w piątek bez pracy w zeszłym miesiącu. Do końca roku planuje się wprowadzenie w każdym kwartale dodatkowego czterodniowego tygodnia pracy, w którym wszystkie piątki będą wolne.
Zatrudniający 400 osób Herbapol Poznań upiera się, że w pozostałe cztery dni tygodnia pracownicy będą „pracować po osiem godzin” i nie obniżą wynagrodzeń.
W niektórych innych krajach europejskich czterodniowe tygodnie pracy są coraz częstsze. W zeszłym tygodniu Niemcy uruchomiły sześciomiesięczny program pilotażowy, w ramach którego pracownicy 45 firm będą pracować o jeden dzień mniej w tygodniu za tę samą płacę co wcześniej.
Opublikowane w ubiegłym roku dane Eurostatu pokazały, że Polacy pracują średnio drugi najdłuższy czas w UE, zaraz za Grekami.
– powiedział prezes Herbapolu Poznań Tomasz Kaczmarek Gazety Wyborczej Pomysł czterodniowego tygodnia nie był dotychczas „w Polsce krokiem popularnym”. Mówi jednak, że jego firma wierzy w „zapewnianie, że pracownicy będą wypoczęci, zmotywowani, cenieni i dobrze opłacani”.
„Patrzę na rynek pracy w krajach zachodnich, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Belgii i Francji” – powiedział Kasmarek. „Tam koncepcja work-life Balance przynosi pozytywne rezultaty… Wierzymy, że w ten sposób stajemy się bardziej atrakcyjni jako pracodawcy”.
Mniej pracy, te same pieniądze, większa produktywność. Od dziś 45 firm w Niemczech testuje 4-dniowy tydzień pracy.https://t.co/1o3DRRGUaF
— DW News (@dwnews) 1 lutego 2024 r
Czterodniowy tydzień pracy ma na razie charakter pilotażowy, a firma uważnie monitoruje jego rezultaty – mówi.
W oświadczeniu dla nadawcy TVN Herbapol Poznań stwierdził, że wprowadzenie większej automatyzacji i innych nowych technologii „może osiągnąć lepsze wyniki przy mniejszym nakładzie czasu i siły roboczej”.
„Sytuacja finansowa naszej firmy jest stabilna i z roku na rok się poprawia” – dodał. „Postanowiliśmy podzielić się tym sukcesem z naszymi pracownikami.”
powiedział menadżer produktu firmy, Marius Slozars Gazety Wyborczej Początkowo był sceptyczny wobec tego projektu, ale teraz jest przychylny. Zauważa, że wielu pracowników jest udziałowcami spółki, co „zachęca nas do utrzymywania wyników”.
Polacy pracują drugą najdłuższą godziną w UE, nowość @EU_Eurostat pokaz danych.
W 2022 r. pracowali średnio 40,4 godziny tygodniowo w porównaniu z 37,5 godziny w całej UE i za Grecją (41 godzin). https://t.co/dXTDGdg0O3
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 22 września 2023 r
Kiedy w 1869 roku farmaceuta Roman Barzikowski otworzył w Poznaniu drogerię, 70% udziałów w firmie posiadali pracownicy.
Po przejęciu Polski przez komunistów po II wojnie światowej firma została przejęta przez państwo pod nazwą Herbapol, którą posługiwali się także producenci wyrobów ziołowych w innych miastach Polski. W latach 90-tych Herbapol Poznań został sprywatyzowany.
W ubiegłym roku przed wyborami parlamentarnymi ówczesna opozycyjna Partia Lewicy (Levica) obiecała wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy w przypadku dojścia do władzy. Po tych wyborach pomogła w utworzeniu nowego rządu, choć stanowiła niewielką część koalicji rządzącej.
Nowy premier Donald Tusk ogłosił w lipcu ubiegłego roku, że jego Sojusz Obywatelski (KO) przygotowuje pilotażowy plan skrócenia tygodnia pracy. Jednak po dojściu do władzy jego koalicji nie było żadnego postępu.
Lewica obiecała wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy, jeśli dojdzie do władzy w październikowych wyborach.
Wskazano także trzy współprzewodniczące płci żeńskiej, które mają dołączyć do istniejących trzech współprzewodniczących płci męskiej.
„Jesteśmy jak Avengers, mamy supermoce” – powiedział @Robert Bytron https://t.co/zW8vcDuw8z
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 4 września 2023 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Źródło zdjęcia głównego: Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich w różnych publikacjach Polityka zagraniczna, Europa polityczna, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35