27 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska firma wprowadza czterodniowy tydzień pracy dla 400 pracowników

Polska firma wprowadza czterodniowy tydzień pracy dla 400 pracowników

Herbapol Poznań, jedna z najstarszych firm w Polsce, której historia sięga XIX wieku, ogłosiła wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy dla wszystkich swoich pracowników.

„Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym nie jest w naszej firmie pustym frazesem” – napisała firma w ogłoszeniu w mediach społecznościowych. W trosce o naszych pracowników Herbapol Poznań wprowadzi czterodniowy tydzień pracy. Dzięki temu otrzymają dodatkowy tydzień płatnego urlopu.

Firma produkująca leki ziołowe, artykuły spożywcze i kosmetyki rozpoczęła już budowę nowego systemu. Pracownicy cieszyli się pierwszą wypłatą w piątek bez pracy w zeszłym miesiącu. Do końca roku planuje się wprowadzenie w każdym kwartale dodatkowego czterodniowego tygodnia pracy, w którym wszystkie piątki będą wolne.

Zatrudniający 400 osób Herbapol Poznań upiera się, że w pozostałe cztery dni tygodnia pracownicy będą „pracować po osiem godzin” i nie obniżą wynagrodzeń.

W niektórych innych krajach europejskich czterodniowe tygodnie pracy są coraz częstsze. W zeszłym tygodniu Niemcy uruchomiły sześciomiesięczny program pilotażowy, w ramach którego pracownicy 45 firm będą pracować o jeden dzień mniej w tygodniu za tę samą płacę co wcześniej.

Opublikowane w ubiegłym roku dane Eurostatu pokazały, że Polacy pracują średnio drugi najdłuższy czas w UE, zaraz za Grekami.

– powiedział prezes Herbapolu Poznań Tomasz Kaczmarek Gazety Wyborczej Pomysł czterodniowego tygodnia nie był dotychczas „w Polsce krokiem popularnym”. Mówi jednak, że jego firma wierzy w „zapewnianie, że pracownicy będą wypoczęci, zmotywowani, cenieni i dobrze opłacani”.

„Patrzę na rynek pracy w krajach zachodnich, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Belgii i Francji” – powiedział Kasmarek. „Tam koncepcja work-life Balance przynosi pozytywne rezultaty… Wierzymy, że w ten sposób stajemy się bardziej atrakcyjni jako pracodawcy”.

Czterodniowy tydzień pracy ma na razie charakter pilotażowy, a firma uważnie monitoruje jego rezultaty – mówi.

READ  Korea Południowa-Polska wzmocni partnerstwo przy nowym projekcie lotniska

W oświadczeniu dla nadawcy TVN Herbapol Poznań stwierdził, że wprowadzenie większej automatyzacji i innych nowych technologii „może osiągnąć lepsze wyniki przy mniejszym nakładzie czasu i siły roboczej”.

„Sytuacja finansowa naszej firmy jest stabilna i z roku na rok się poprawia” – dodał. „Postanowiliśmy podzielić się tym sukcesem z naszymi pracownikami.”

powiedział menadżer produktu firmy, Marius Slozars Gazety Wyborczej Początkowo był sceptyczny wobec tego projektu, ale teraz jest przychylny. Zauważa, że ​​wielu pracowników jest udziałowcami spółki, co „zachęca nas do utrzymywania wyników”.

Kiedy w 1869 roku farmaceuta Roman Barzikowski otworzył w Poznaniu drogerię, 70% udziałów w firmie posiadali pracownicy.

Po przejęciu Polski przez komunistów po II wojnie światowej firma została przejęta przez państwo pod nazwą Herbapol, którą posługiwali się także producenci wyrobów ziołowych w innych miastach Polski. W latach 90-tych Herbapol Poznań został sprywatyzowany.

W ubiegłym roku przed wyborami parlamentarnymi ówczesna opozycyjna Partia Lewicy (Levica) obiecała wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy w przypadku dojścia do władzy. Po tych wyborach pomogła w utworzeniu nowego rządu, choć stanowiła niewielką część koalicji rządzącej.

Nowy premier Donald Tusk ogłosił w lipcu ubiegłego roku, że jego Sojusz Obywatelski (KO) przygotowuje pilotażowy plan skrócenia tygodnia pracy. Jednak po dojściu do władzy jego koalicji nie było żadnego postępu.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

READ  Czy nowy węzeł komunikacyjny w Polsce ma przyszłość?

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl