7 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska firma Respect Energy korzysta z francuskiego projektu SMR: New Nuclear

16 stycznia 2023 r

Polski handlowiec energią odnawialną Respect Energy podpisał umowę z EDF na współpracę przy rozwoju projektów energetyki jądrowej w Polsce w oparciu o francuską technologię Nuart Small Modular Reactor (SMR).

Renderowanie zakładu Nuart SMR (Zdjęcie: EDF)

„Ta umowa oznacza stanowczy zamiar Respect Energy i EDF, aby wspólnie dążyć do rozwoju projektów SMR w Polsce i potwierdza duże zainteresowanie technologią Nuart wybraną przez handlarza energią, aby rozszerzyć swój zasięg w sektorze jądrowym”. — czytamy we wspólnym oświadczeniu. „Respect Energy i ETF rozpoczną teraz wspólnie proces oceny konkretnych nowych lokalizacji typu greenfield i będą kontynuować prace nad zdefiniowaniem planów biznesowych i finansowych dla tego przedsięwzięcia”.

W październiku 2021 roku EDF złożył polskiemu rządowi ofertę budowy sześciu bloków EPR. „Nieograniczona oferta wstępna” odnosi się do kilku opcji dla Polski. Opisuje inżynierię, zaopatrzenie i budowę wymaganą dla czterech do sześciu jednostek EPR w dwóch lub trzech lokalizacjach. Jednostki EPR będą wytwarzać 1650 MWe, jeśli zostaną wybrane – polski rząd ogłosił pod koniec zeszłego roku, że wybrał technologię Westinghouse dla co najmniej trzech pierwszych z planowanych reaktorów.

„Dzięki dużej rodzinie reaktorów energetycznych EPR, uzupełnionej przez Nuward SMR, EDF ma w pełni europejską ofertę dekarbonizacji polskiej gospodarki i poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju” – powiedział Respect Energy i EDF.

„EDF jest zachwycony współpracą z Respect Energy, europejską firmą działającą na rynku energii z siedzibą w Polsce, specjalizującą się w projektach zielonej energii” — powiedział starszy wiceprezes EDF ds. rozwoju nowych technologii jądrowych, Wakisazai Ramani. „Dzięki tej umowie o współpracy posuwamy się naprzód z pierwszym europejskim projektem SMR w Polsce, przyczyniając się do suwerenności energetycznej i przejścia Polski na niskoemisyjne, zrównoważone metody wytwarzania energii elektrycznej. Dzięki naszemu portfelowi reaktorów jesteśmy zobowiązani do spełnienia polskich ambicji w zakresie cywilnej energetyki jądrowej Zarówno technologie dużej mocy, jak i SMR.”

READ  Hili Properties bada akwizycje na polskiej Litwie

Prezes Respect Energy Holding, Sebastian Jablonski, powiedział: „Respect Energy jest dumny z udziału w projektach rozwojowych SMR w Polsce. Współpraca z EDF, największym na świecie operatorem energii jądrowej, pozwoli nam wspierać i przyczyniać się do transformacji energetycznej w Polsce. Wychodząc naprzeciw potrzebom bezpiecznej i neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla energii elektrycznej, dedykowana Podpisując umowę o współpracy, rozpoczynamy ambitny projekt wdrożenia pierwszego europejskiego SMR w naszym kraju, który pomoże w dekarbonizacji polskiej gospodarki i poszerzeniu naszego rosnącego portfela zero – aktywa emisyjne”.

Projekt Nuward został uruchomiony we wrześniu 2019 r. przez francuską Komisję Energii Alternatywnych i Energii Atomowej (CEA), EDF, Naval Group i Techniatom. Nuard – składający się z elektrowni SMR o mocy 340 MWe z dwoma reaktorami wodnymi ciśnieniowymi (PWR) o mocy 170 MW każdy – został opracowany wspólnie z wykorzystaniem doświadczeń Francji w zakresie reaktorów PWR. Oczekuje się, że technologia ta zastąpi stare, emitujące duże ilości CO2 elektrownie węglowe, naftowe i gazowe na całym świecie oraz będzie wspierać inne zastosowania, takie jak produkcja wodoru, ciepłownictwo miejskie i miejskie czy odsalanie.

Nuward jest obecnie w fazie projektowania koncepcyjnego, skupiając się na wyborze kluczowych cech technicznych przy jednoczesnym zapewnieniu realnej przewagi konkurencyjnej. Belgijska firma inżynieryjna Tractebel otrzymała w maju zeszłego roku zlecenie na przeprowadzenie badań w celu ukończenia projektu koncepcyjnego „pierwszego SMR w UE”.

Oczekuje się, że kolejny etap projektu, ukończenie podstawowego projektu, rozpocznie się w tym roku i zakończy do 2025 roku. Projekt ma być w „fazie zaawansowanej koncepcji” między 2025 a 2030 rokiem, kiedy Nuward ma uzyskać certyfikat. A łańcuch dostaw jest rozwijany.

Oczekuje się, że budowa Nuart SMR rozpocznie się w 2030 roku. Budowa tej jednostki ma potrwać trzy lata.

W czerwcu ogłoszono, że projekt Nuward będzie studium przypadku dla wczesnego europejskiego wspólnego przeglądu regulacyjnego prowadzonego przez francuski urząd ds. bezpieczeństwa jądrowego z udziałem czeskich i fińskich organów nadzoru jądrowego.

READ  Rekord Polski anty-LGBTQ + ukrywa zwycięstwo olimpijskie – Politico

Polska ma dobrze prosperującą scenę małych reaktorów, a energochłonne przedsiębiorstwa przemysłowe pracują nad rozwojem nowych małych reaktorów.

Zbadane i napisane przez World Nuclear News