24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska dokonuje nalotu na rosyjską sieć szpiegowską, której celem jest UE

Polska dokonuje nalotu na rosyjską sieć szpiegowską, której celem jest UE

Polskie służby bezpieczeństwa poinformowały w czwartek, że we współpracy z czeskim wywiadem dokonały nalotu na rosyjską siatkę szpiegowską, dzień wcześniej rozbijając główną rosyjską siatkę propagandową.

Służby podały, że ich działania mają związek z zarzutami postawionymi na początku tego roku obywatelowi Polski podejrzanemu o szpiegostwo na rzecz Rosji.

„Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzi działania w ramach śledztwa w sprawie rosyjskiego szpiegostwa przeciwko krajom i instytucjom Unii Europejskiej” – poinformował w mediach społecznościowych rzecznik Agencji Jacek Dobryński.

Dodał w oświadczeniu, że agencja przeprowadziła obławy w stolicy Warszawy i południowych Tychach oraz prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Siatka szpiegowska podała, że ​​celem była „realizacja celów polityki zagranicznej Kremla, w tym osłabienie pozycji Polski na arenie światowej, dyskredytacja Ukrainy i wizerunku członków UE”.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

„Działalność prowadzona w wyniku międzynarodowej współpracy Agencji z kilkoma służbami europejskimi, w szczególności skoordynowana z partnerami czeskimi.”

Dobrzyński dodał, że działania agencji bezpieczeństwa wynikają ze styczniowego śledztwa, w którym obywatelowi Polski postawiono zarzuty podejrzenia o rosyjskie szpiegostwo.

„Osoba osadzona w kręgach parlamentarnych Polski i UE wykonywała zadania zlecane i finansowane przez kolegów rosyjskiego wywiadu” – stwierdził w oświadczeniu.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Zadania te obejmują w szczególności „działalność propagandową, dezinformację i prowokację polityczną. Ich celem jest utworzenie rosyjskich stref wpływów w Europie”.

Agencja ochrony nie ujawniła tożsamości mężczyzny.

Republika Czeska ogłosiła w środę, że rozbiła finansowaną przez Moskwę siatkę szerzącą rosyjską propagandę i wpływy w całej Europie, w tym w Parlamencie Europejskim.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Praga stwierdziła, że ​​grupa wykorzystała praski serwis informacyjny Voice of Europe do rozpowszechniania informacji mających na celu zniechęcenie UE do wysyłania pomocy na Ukrainę, która od lutego 2022 r. walczy z rosyjską inwazją.

Czeski rząd dodał Voice of Europe i dwóch prokremlowskich ukraińskich polityków – Wiktora Medwieczuka i Artema Markewskiego – do swojej listy sankcyjnej objętej działalnością tej sieci.

READ  SPAR Polska otwiera trzy nowe sklepy

Gazeta Denik N podała, że ​​portal opublikował oświadczenia polityków wzywających UE do zaprzestania pomocy dla Ukrainy.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Dziennik dodał, że część europejskich polityków współpracujących z serwisem otrzymała pieniądze z rosyjskich funduszy, w niektórych przypadkach m.in. na kampanie wyborcze do UE w 2024 roku.

Płatności były skierowane do polityków z Belgii, Francji, Niemiec, Węgier, Holandii i Polski, powiedział Tennik N, powołując się na źródło czeskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Zapytany o tę siatkę rzecznik niemieckiego ministerstwa spraw wewnętrznych powiedział: „Ta sprawa jest kolejnym przykładem szeroko zakrojonych i szeroko zakrojonych działań wpływowych Rosji”.

„Republika Federalna Niemiec jest głównym celem rosyjskich operacji wywierania wpływu” – powiedział AFP.

„Niemieckie władze bezpieczeństwa wykorzystają wszystkie dostępne środki i będą współpracować ze swoimi zagranicznymi partnerami w celu zbadania takich wpływów i podjęcia kroków, aby im zapobiec”.

mmp-amj/imm