13 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nalot policji na podejrzenie rosyjskiej siatki szpiegowskiej – DW – 28.03.2024 –

Nalot policji na podejrzenie rosyjskiej siatki szpiegowskiej – DW – 28.03.2024 –

Polskie władze poinformowały w czwartek, że szukają podejrzanego Rosyjski Sieć szpiegowska PolskaZgodnie z dostarczonymi informacjami Republika Che.

„Działania mające na celu organizowanie prorosyjskich inicjatyw i kampanii medialnych w krajach UE zostały udokumentowane” – podała w oświadczeniu ABW.

Posunięcie to przeprowadzono przy wsparciu i koordynacji innych partnerów europejskich, zwłaszcza Republiki Czeskiej, która w środę oświadczyła, że ​​rozprawiła się z moskiewską siecią finansową.

Jaki jest cel rosyjskiej siatki szpiegowskiej?

Rzecznik ABW Jack Dobziński powiedział, że celem sieci „jest realizacja celów polityki zagranicznej Kremla, w tym osłabienie pozycji Polski na arenie światowej, dyskredytacja Ukrainy i wizerunku członków UE”.

Dodał, że działania agencji bezpieczeństwa wynikają ze styczniowego śledztwa w sprawie polskiego obywatela podejrzanego o bycie rosyjskim szpiegiem.

„Osoba osadzona w kręgach parlamentarnych Polski i UE wykonywała zadania zlecane i finansowane przez kolegów rosyjskiego wywiadu” – powiedział.

Według ABW do zadań mężczyzny należała „działalność propagandowa, dezinformacja i prowokacja polityczna. Ich celem było utworzenie rosyjskich stref wpływów w Europie”.

Sieć z siedzibą w Pradze rzekomo finansowała niemieckich polityków

Władze czeskie, pod wpływem własnych działań, dodały do ​​swojej listy sankcyjnej dwóch prokremlowskich ukraińskich polityków – Wiktora Medwieczuka i Artema Markewskiego, a także praski portal informacyjny Voice of Europe.

Stronę tę rzekomo wykorzystano do protestu przeciwko finansowaniu Ukrainy przez UE Wojna z Rosją.

Czeska gazeta codzienna Denik N Powiedział Politycy UE Wydali oświadczenia platformy wzywające do zaprzestania wspierania Ukrainy.

Niektórzy otrzymali także rosyjskie fundusze na kampanię przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2024 r.

W Berlinie rozpoczyna się proces rosyjskiego kreta

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Odbiorcami są politycy z Belgii, Francji, Niemiec, Węgier, Holandii i Polski. Denik N.

„Ta sprawa jest kolejnym przykładem” – powiedział AFP rzecznik niemieckiego ministerstwa spraw wewnętrznych Coraz szersza działalność wpływowa Rosji.”

READ  Rosja wstrzymuje kluczowe dostawy gazu ziemnego do Polski

„Niemieckie władze bezpieczeństwa wykorzystają wszelkie dostępne środki i we współpracy ze swoimi zagranicznymi partnerami w celu zbadania sprawy i podjęcia działań zapobiegających handlowi wpływami” – dodał.

ab/wd (Reuters, AFP)