16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska do modernizacji wojska przy użyciu metod finansowych pierwotnie stosowanych do walki z Govt

Polska do modernizacji wojska przy użyciu metod finansowych pierwotnie stosowanych do walki z Govt

Polskie pojazdy opancerzone biorą udział w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2019 r. w Katowicach. REUTERS / Plik Fot. Agencja Gazeta / Kamila Kotusz

WARSZAWA, 26 października (Reuters) – Minister obrony powiedział we wtorek, że Polska wykorzystuje system finansowy do zwalczania ekonomicznych skutków Covit-19 do finansowania dużego wzrostu wydatków wojskowych. Siły zbrojne.

Polski rząd wykorzystał obligacje emitowane przez instytucje takie jak Narodowy Bank Rozwoju BGK czy finansowany przez państwo PFR – ale chroniony przez rząd – do sfinansowania większości swoich wydatków, aby pomóc gospodarce przetrwać epidemię.

Pomogło to uniknąć włączenia takich wydatków do budżetu państwa, co zostało skrytykowane przez Najwyższą Izbę Kontroli za brak przejrzystości.

Minister obrony Mariusz Błaszczyk zapowiedział, że rząd utworzy zbrojny fundusz wsparcia, finansowany z obligacji rządowych emitowanych przez BGK, obligacji skarbowych, budżetu państwa i zysków banku centralnego.

„To rozwiązanie stosowane przez rząd.

Nie powiedział dokładnie, ile będzie kosztować rozbudowa i modernizacja sił zbrojnych. Jednak Jaroslav Kaczyński, lider partii rządzącej w Polsce Prawo i Sprawiedliwość (PiS), powiedział, że Polska będzie miała „znaczną kwotę” ponad 2% PKB, co już jest wielkością krajów NATO.

„Lepiej być bezpiecznym i trochę bardziej zadłużonym” – powiedział Kaczyński.

Ministerstwo Obrony bierze na cel ponad 250 000 pełnoetatowych żołnierzy i ponad 50 000 członków regionalnych sił bezpieczeństwa, składających się z wolontariuszy zawodowych i niepełnoetatowych. Do 2020 roku było około 110 000 pełnoetatowych graczy.

Raport Alana Charlischa, Dodatkowy raport Anny Vladorsak-Chemchuk, Giles Elcut Editing

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Tristan Coloma (Le Monde Diplomatique) Polska przestrzega podwójnych standardów w kwestii imigracji