16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska, czołowy producent rolno-spożywczy w UE, spogląda na rynek indyjski

Polska, czołowy producent rolno-spożywczy w UE, spogląda na rynek indyjski

Polski przemysł rolno-spożywczy może pochwalić się wieloma atutami, zwłaszcza konkurencyjnymi cenami produkcji świeżych owoców i warzyw, w tym doskonałą jakością certyfikowanych produktów, wieloletnią praktycznością i doświadczeniem, nowoczesnymi podatkami przetwórczymi i recepturami. Branża, w tym sektor Apple, przygląda się teraz rynkowi indyjskiemu.

Polska jest znaczącym producentem owoców i warzyw oraz wiodącym w UE producentem owoców miękkich, takich jak jabłka i czereśnie, maliny, jeżyny i porzeczki oraz jedną z czołowych firm produkujących jagody i truskawki. Raport rządowy.

Produkty polskich ogrodów i sadów cieszą się ogromnym uznaniem konsumentów krajowych i zagranicznych i są synonimem pysznej, zdrowej i bezpiecznej żywności. Polska posiada największą powierzchnię sadów w Europie – około 176000 ha (ponad 33% powierzchni sadów w Europie). W 2020 roku Polska wyeksportowała 1 mln ton owoców do prawie 80 krajów świata.

Polska jest czołowym światowym eksporterem jabłek (1. producent w UE i 3. światowy producent). Produkcja jabłek w 2020 roku wyniosła około 3,4 mln ton, a wolumen eksportu w 2020 roku wyniósł 657 tys. ton. Raport dodał, że ponad połowa (około 52%) eksportu Apple trafia do UE.

„Popularność polskich jabłek rośnie na całym świecie i coraz więcej krajów otwiera się na import z Polski. Dlatego mamy nadzieję, że 2021 r. przyniesie jeszcze lepsze rezultaty” – dodano w oświadczeniu.

„Jesteśmy znaczącym unijnym i światowym liderem i eksporterem mrożonych owoców i warzyw. Polska eksportuje 69% naszej produkcji mrożonych warzyw i 93% naszych mrożonych owoców. Polska jest również jednym z wiodących producentów przetworów owocowych. to owoce w puszkach , Dżemy, owoce, powidła śliwkowe, pasty, suszone owoce i koncentraty i tak dalej ”- czytamy w raporcie.

„Chcielibyśmy zwrócić uwagę na znaczne ujemne saldo, które istnieje od wielu lat w polskim handlu artykułami rolno-spożywczymi z Indiami. W 2020 r. indyjscy eksporterzy sprzedali polskie produkty za 111 mln UR, podczas gdy polscy eksporterzy odnotowali sprzedaż do Indii w wysokości 11,3 mln UR, z czego większość pochodziła ze sprzedaży Apple (około 4,5 mln UR).”

READ  Ludność i możliwości rozwoju gospodarczego Polski

Obecnie Polska jest w trakcie uzyskiwania zezwolenia władz indyjskich na eksport borówek z Polski do Indii. Otwarcie tego rynku dla polskich jagód będzie okazją do wprowadzenia do indyjskiego przemysłu produktu wysokiej jakości, znanego z wielu korzyści zdrowotnych.

Borówki dostępne na rynku indyjskim pochodzą głównie z Ameryki Południowej (np. Chile), dzięki czemu indyjscy konsumenci mogą odkryć zalety borówek z Polski.

Uzyskanie zgody na eksport polskich borówek do Indii będzie miało pozytywny wpływ – pozytywny trend w kierunku sprzedaży świeżych owoców na rynku indyjskim oraz ujemne saldo w obrocie rolno-spożywczym.

29 października w Ambasadzie RP w New Delhi odbyła się Polska Noc Jabłek. Podczas imprezy polscy producenci oferowali różnorodne polskie jabłka i produkty jabłkowe (soki, dżemy itp.).