24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Łukaszenka ostrzega przed wybuchem w Polsce nad kryzysem granicznym |  Aktualności

Łukaszenka ostrzega przed wybuchem w Polsce nad kryzysem granicznym | Aktualności

Białoruski prezydent wzywa europejskie mocarstwa do współpracy z Mińskiem, ale Berlin odrzucił plany zatrudnienia 2000 osób.

Prezydent Aleksander Łukaszenko powiedział, że Białoruś nie chce żadnego konfliktu z Polską, ale chce, aby europejskie mocarstwa współpracowały z Mińskiem w celu rozwiązania kryzysu wysiedleń na granicy jego kraju z Polską, a wojna byłaby nieunikniona, gdyby kryzys się pogłębił.

Białoruska agencja informacyjna Belda zacytowała w poniedziałek Łukaszenkę, że nie chce eskalacji sytuacji po tygodniach napięć na granicy, kiedy polskie siły bezpieczeństwa blokują wjazd migrantów i uchodźców do UE.

„Musimy iść do biegunów, do każdego bieguna, a nie jesteśmy barbarzyńcami. Musimy im pokazać, że nie chcemy konfliktu. Nie potrzebujemy go, bo jeśli zajdziemy za daleko, rozumiemy, że wojna jest nieunikniona ”- powiedział Łukaszenka.

„To będzie katastrofa. Doskonale to rozumiemy. Nie chcemy żadnych eksplozji.

Plan Minskina dotyczący rozwiązania kryzysu został odrzucony

Polska i jej zachodni sojusznicy oskarżyli Mińsk o wywołanie kryzysu migracyjnego.

Mówią, że przyciągnął tysiące ludzi, głównie z Bliskiego Wschodu na Białoruś, a następnie wysłał ich do UE przez Polskę, Litwę i Łotwę. Wybory w 2020 roku dały mu to stanowisko po raz szósty.

67-latek zaprzecza zarzutom i powiedział, że jego rząd nie może pomóc w rozwiązaniu sytuacji, dopóki sankcje UE nie zostaną zniesione.

W zeszłym tygodniu Łukaszenka zaproponował plan zakończenia kryzysu, zgodnie z którym państwo członkowskie UE, Niemcy, przyjmie na Białoruś 2000 migrantów i uchodźców, a 5000 repatriuje do swoich krajów.

Ale propozycja została wprost odrzucona przez Berlin i Komisję Europejską, władzę wykonawczą Unii Europejskiej.

Rzecznik niemieckiego rządu powiedział w poniedziałek, że „pomysł zbudowania korytarza humanitarnego dla 2000 migrantów w Niemczech jest nie do przyjęcia ani dla Niemiec, ani dla Unii Europejskiej”.

„Coraz bardziej złe” warunki

Stephwazen z Al Jazeery doniósł ze wsi Brusky, w pobliżu granicy polsko-białoruskiej, że Łukaszenka nasila teraz swoją retorykę przeciwko UE.

READ  Polska otrzymuje pierwsze czołgi Abrams z USA

Tymczasem warunki na granicy białorusko-polskiej „coraz bardziej się pogarszają”, a migranci i uchodźcy wciąż są zamarznięci, gdy zaczyna się zima.

Organizacje humanitarne twierdzą, że w regionie zginęło 13 osób, z których wiele zostało dotkniętych brakiem żywności lub wody w zimnych, wilgotnych lasach.

Polska oskarżyła siły białoruskie o dalsze przewożenie migrantów i uchodźców przez granicę, pomimo usunięcia w zeszłym tygodniu kluczowych obozów wzdłuż granicy z drutem kolczastym w Mińsku.

Wielu imigrantów i uchodźców obozujących na granicy zostało zatrzymanych w pobliskim białoruskim magazynie po procesie przyjmowania.