25 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska bada podniesienie proputinowskiego sztandaru podczas protestu rolników – DW – 21.02.2024

Polska bada podniesienie proputinowskiego sztandaru podczas protestu rolników – DW – 21.02.2024

Minister spraw wewnętrznych Marcin Kerwinsek powiedział w środę, że prokuratorzy badają pojawienie się mężczyzny Podczas protestu rolników Ze sztandaru wywyższenia Prezydent Rosji Władimir Putin.

Podczas gdy rolnicy w całej Europie demonstrowali w ostatnich miesiącach z wielu powodów, polscy rolnicy są szczególnie oburzeni tym, co uważają za stronniczość Nieuczciwa konkurencja ze strony ukraińskiego importu.

Co mówiła flaga?

Materiał przyczepiony z przodu traktora, który pojawił się obok radzieckiej flagi, brzmiał: „Putin – przywróć porządek Ukrainie, Brukseli i naszym władcom”.

Zdjęcie pojawiło się podczas demonstracji na autostradzie w pobliżu wsi Gorzycki, niedaleko granicy z Czechami.

Polscy rolnicy wprowadzają blokadę granic w proteście przeciwko polityce rolnej UE oraz importowi taniego ukraińskiego zboża i innych produktów, które ich zdaniem obniżają ceny.

Zmiana rządu w Polsce nadała nowy impuls istniejącym wcześniej nastrojom antyunijnym wśród niektórych grup społeczeństwaFoto: Beata Zorzel/Noor Photo/Photo Alliance

Co na to polski rząd?

Minister spraw wewnętrznych Polski określił baner jako „obsceniczny” i powiedział, że policja natychmiast go zabezpieczyła. „Nie będzie zgody na taką działalność przestępczą” – dodał.

Zgodnie z polskim prawem publiczne propagowanie reżimu totalitarnego zagrożone jest karą do trzech lat więzienia.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski Stwierdziła, że ​​„z wielkim zaniepokojeniem odnotowała pojawienie się antyukraińskich haseł i haseł wychwalających Władimira Putina i wojnę, którą prowadzi podczas niedawnej blokady rolnej”.

Ministerstwo stwierdziło: „Uważamy, że jest to próba kontrolowania ruchu protestacyjnego w rolnictwie przez grupy ekstremistyczne i nieodpowiedzialne, być może pod wpływem rosyjskich agentów”.

Rzecznik związku zawodowego rolników „Solidarność” stwierdził, że baner jest nie do przyjęcia, ale odrzucił sugestię, że moskiewscy agenci próbowali wpłynąć na ruch protestacyjny. Za sztandar obwinił osobę niezwiązaną ze związkiem.

Stosunkowo niedawna zmiana rządu w Polsce wraz z objęciem władzy przez bardziej prounijną koalicję premiera Donalda Tuska nasiliła protesty rolników, które od pewnego czasu pojawiają się sporadycznie, często na granicy z Ukrainą.

READ  Zdemontowany dom / Architektura Innocad

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w mediach społecznościowych, że blokada może utrudnić dostawy broni do jego kraju. Wyraził nadzieję, że spotka się na granicy z polskim premierem Donaldem Tuskiem, najlepiej przed drugą rocznicą totalnej inwazji Rosji na Ukrainę w sobotę.

Kraje Unii Europejskiej popierają plan ochrony rolników przed ukraińskim importem

Próbując odpowiedzieć na obawy rolników, państwa członkowskie Unii Europejskiej poparły w środę propozycje Brukseli dotyczące „gwarancji”, które mają zapobiec zalaniu rynku przez tanie ukraińskie produkty rolne i osłabieniu polskich produktów.

W zeszłym miesiącu Komisja Europejska, organ wykonawczy Unii Europejskiej, przedstawiła propozycję przedłużenia bezcłowego wjazdu ukraińskiego importu na kolejny rok, począwszy od czerwca. Wezwał jednak również do wprowadzenia zabezpieczeń zapobiegających obniżeniu cen przez import ze szkodą dla europejskich rolników.

Propozycja Komisji przewiduje „szybkie działania zaradcze w przypadku znaczących zakłóceń na rynku UE”.

W przypadku najbardziej wrażliwych produktów – drobiu, jaj i cukru – zostanie zastosowany „hamulec awaryjny”, aby zapobiec wzrostowi przyszłego importu powyżej średniej wielkości w latach 2022 i 2023.

Po otrzymaniu zielonego światła od większości państw członkowskich wniosek będzie teraz musiał zostać wynegocjowany w Parlamencie Europejskim, zanim wejdzie w życie.

RC, MF/MSH (AFP, Reuters)