22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polscy senatorowie uchwalają przepisy regulujące oprogramowanie szpiegujące po zeznaniach przeciwko Pegasusowi | Polska

Polscy senatorowie planują uchwalenie przepisów ograniczających korzystanie z technologii inwigilacji w kraju. Inwazyjne oprogramowanie szpiegujące Pegasus Używany przeciwko wielu krytykom rządu.

Polska Pegasus, narzędzie nadzoru opracowane przez izraelską firmę NSO, to najnowszy kraj, który wydaje się być wykorzystywany do celów politycznych. Pozwala operatorowi Pegasus kontrolować docelowe urządzenie mobilne, Uzyskaj dostęp do wszystkich danych z szyfrowanych aplikacji do przesyłania wiadomości i włącz nagrywanie dźwięku lub obrazu.

Gabriela Moravska-Stanekka, wicemarszałek Senatu i członek komisji powołanej do zbadania zarzutów, określiła Pegaza jako „cyberbroń” i sposób jej użycia. Polska Zupełnie nieistotne.

„Powinno być używane tylko do najpoważniejszych przestępstw, takich jak terroryzm” – powiedział w wywiadzie dla swojego biura Senatu. „Nie możesz czuć się bezpiecznie we własnym domu, we własnej łazience czy we własnej sypialni.”

Był skandal z polskim pegazem Pierwsze zgłoszenie Pegasus został odkryty w zeszłym miesiącu przez Associated Press po dochodzeniu przeprowadzonym przez Citizens’ Laboratory Uniwersytetu Toronto. Używane przeciwko co najmniej trzem osobom, w tym opozycyjny senator Krzysztof Brejza.

Polski senator Krzysztof Brejza powiedział komisji, że terminy wyborów są „w 100% zgodne z kalendarzem wyborczym” i zostały zawieszone w ciągu dni od głosowania. Zdjęcie: A.P.

Analiza kryminalistyczna jego urządzenia pokazuje, że zostało ono kilkakrotnie skompromitowane w 2019 roku, kiedy prowadził kampanię dla opozycyjnej Platformy Obywatelskiej. Brezza powiedział komisji w zeszłym tygodniu, że daty ataków były „w 100% zgodne z kalendarzem wyborczym” i zostały zawieszone zaledwie kilka dni po głosowaniu.

Prawo i Sprawiedliwość, czołowa partia obecnej koalicji rządzącej, zbojkotowała komisję w opozycyjnym Senacie.

Laboratorium Obywatelskie potwierdziło również, że na celowniku znalazły się urządzenia adwokata Romana Giertycha i adwokat Ewy Wrzosek. Wrzosek jest członkiem Lex Super Omnia, stowarzyszenia prawników walczących o wolność kancelarii adwokackiej. „Moim zdaniem nie ma podstaw prawnych ani faktycznych do upoważnienia mnie do wyśledzenia mnie przez Pegaza.

READ  Projekt morskiej energetyki wiatrowej Ocean Winds w Polsce otrzymał decyzję środowiskową
Ewa Wrzosek, polski prawnik.
PLIK – Ewa Wrzosek, polska prawniczka, jest celem i członkiem Izby Adwokackiej walczącej o niezależność Izby Adwokackiej. Fot. Czarek Sokołowski / AP

Wrzosek powiedział, że rząd rozgniewał rząd, próbując wszcząć śledztwo w sprawie okoliczności prowadzących do wyborów prezydenckich na wczesnych etapach epidemii w 2020 roku.

„Proces został mi odebrany i przerwany trzy godziny później, przez co spotkałem się z nękaniem” – powiedział. W styczniu ubiegłego roku ona Zmieniono Kilka godzin jazdy z domu do kancelarii adwokackiej.

Była Polska Uwięziony w długiej bitwie Z Brukselą o zmianach podważających niezależność sądownictwa.

– Wrzosek był jednym z nielicznych niezależnych prawników, miał profil medialny. Być może stała się osobistą przeciwniczką – powiedział Adam Botner, dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie i były polski krytyk praw człowieka.

Według dokumentów przekazanych do śledztwa przez byłego szefa NIK, CBA, Centralne Biuro Antykorupcyjne, kupiło Pegasusa w 2017 roku za środki Ministerstwa Sprawiedliwości.

CBA w oświadczeniu odmówiło potwierdzenia, czy firma kupiła Pegasusa, czy wykorzystała go przeciwko Wrzoskowi i innym. Jednak każde użycie nadzoru spowoduje „otrzymanie[ed] Zgody wymagane prawem, w tym zgoda sądu”.

Rzecznik NSO odmówił odpowiedzi na pytanie, czy firma sprzedała Pegasusa Polsce, powołując się na politykę firmy polegającą na niepotwierdzaniu lub odmawianiu swoich klientów. Powiedział, że firma ma „zero tolerancji” dla używania swojego oprogramowania szpiegującego przeciwko celom politycznym.

W niedawnym wywiadzie dla Siecia Jarosław Kaczyński, szef Prawa i Sprawiedliwości, przyznał, że Polska kupiła to narzędzie, ale odrzucił zarzuty, że było ono wykorzystywane do celów politycznych jako „bzdura”.

Niektórzy twierdzą, że wszystkie wnioski Pegasusa są niezgodne z obowiązującym polskim prawem, ale obrońcy praw twierdzą, że prawdziwy problem jest szerszy i że polski rząd stosuje formę, która depcze demokratyczną etykę.

Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon, polskiej organizacji pozarządowej zajmującej się technologią i inwigilacją, powiedział: „Sędziowie nie mają narzędzi, aby sprawdzić, czy służby nie nadużywają swoich uprawnień, a potem nikogo, kto by to zweryfikował”.

READ  W Polsce odnaleziono masowy grób zawierający szczątki około 8000 ofiar nazizmu

Polski rząd jest jednym z wielu wezwania do uregulowania użycia Pegasusa i podobnego sprzętu. Dziesiątki systemów własności Wezwał do UE NSO powinien nałożyć na grupę sankcje. W listopadzie administracja Bidena Ogłoszony Dodał izraelską firmę do listy bloków eksportowych, twierdząc, że jej narzędzia były wykorzystywane do „represji narodowych”.

Ostatni rok, Zespół organizacji medialnych, w tym Guardian, O używaniu Pegasusa informowano dziennikarzy, aktywistów i polityków w wielu krajach na całym świecie. Analiza kryminalistyczna telefonów To pokazało na WęgrzechNa celowniku Pegaza padli dziennikarze, aktywiści i prawnicy.

W Polsce kliknął, mówiąc, że ma nadzieję, że komisja senacka stworzy „kompleksową reformę regulacji dotyczących służb specjalnych”.

Szanse na uchwalenie takiego prawa przez izbę pod rządowym parlamentem są niewielkie, ale kontrolowany przez opozycję Senat mógłby uchwalić prawo, które umożliwiłoby uchwalenie go przez przyszły rząd.

Powiedział, że Komisja Morawskiej-Staneckiej planuje pracować nad nowym projektem ustawy i zapyta ekspertów prawnych, czy można uznać, że jego zaangażowanie w kampanię opozycyjną, która wykorzystała Pegasusa przeciwko Breji, wpłynęło na wynik wyborów w 2019 roku. Sprawiedliwość głosowania.

Wiemy, że wybory w 2019 r. nie były uczciwą walką z powodu niewłaściwego wykorzystania mediów publicznych do wspierania partii rządzącej, ale nie mogliśmy się domyślić, że tajność kampanii mogła zostać skradziona za pomocą tajnego nadzoru ”- powiedział. .