24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polscy naukowcy odkryli gen, który podwaja ryzyko poważnego COVID

11 stycznia 2022 r. personel medyczny leczył pacjentów na oddziale koronawirusa (COVID-19) w Federalnym Szpitalu Medycznym MSWiA w Warszawie. REUTERS / Kacper Pempel

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 13 stycznia (Reuters) – Polscy naukowcy odkryli gen, który podwaja ryzyko zachorowania na poważną chorobę wywołaną chorobą Kovit-19, co, jak mają nadzieję, pomoże lekarzom zidentyfikować osoby o wysokim ryzyku zachorowania.

Ponieważ niechęć do szczepień jest kluczowym czynnikiem w wyższej śmiertelności z powodu koronawirusa w Europie Środkowo-Wschodniej, naukowcy są przekonani, że zidentyfikowanie osób o wysokim ryzyku zachęci ich do zrobienia zastrzyku i skorzystania z bardziej intensywnych opcji leczenia w przypadku infekcji.

„Po ponad półtora roku pracy udało nam się zidentyfikować gen (z koronawirusem), który jest odpowiedzialny za rokowanie poważnej choroby” – powiedział minister zdrowia Adam Nidzilski.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Oznacza to, że w przyszłości możemy… zidentyfikować osoby z prognozą poważnego wpływu choroby rządowej”.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Bialistac odkryli, że czwartym najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, jak poważnie dana osoba jest zarażona COVID-19, po wieku, wadze i płci, jest gen.

Około 14% populacji Polski posiada gen, w porównaniu z 8-9% w Europie i 27% w Indiach – powiedział Marcin Moniusko, kierujący programem profesor.

Inne badania wykazały, że czynniki genetyczne odgrywają ważną rolę w rozwoju COVID-19.

Listopad, Brytyjscy naukowcy Powiedział, że znaleźli wersję genu, która dwukrotnie częściej powoduje niewydolność płuc wywołaną przez COVID-19.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Alana Charlischa i Anny Vlodorsak-Chemsook

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.