7 października, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski premier mówi, że Unia Europejska i Rosja zgodziły się co do potrzeby projektu kaliningradzkiego

Premier Polski Mateusz Morawiecki rozmawia z dziennikarzami w Brukseli w Belgii 31 maja 2022 r. REUTERS / Johanna Geron / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 30 czerwca (Reuters) – Unia Europejska (UE) i Rosja uzgodniły w czwartek, że potrzebny jest plan przemieszczenia ładunków między terytorium Rosji a wyłącznością kaliningradzką – poinformował w poniedziałek polski premier.

Reuters poinformował w środę, że europejscy urzędnicy prowadzą rozmowy mające utorować drogę do porozumienia na początku lipca, jeśli członek UE Litwa zrezygnuje z rezerwacji i zwolni region z sankcji, które do tej pory uderzyły w obiekty przemysłowe, takie jak stal. Czytaj więcej

Kaliningrad, który graniczy z Unią Europejską i korzysta z kolei i dróg dla większości towarów przez Litwę, od 17 czerwca odciął część ruchu towarowego z kontynentalnej części Rosji na mocy sankcji nałożonych przez Brukselę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

– Obie strony uznały, że warto zgodzić się na plan, który nie narusza sankcji, bo szczerze mówiąc, obwód kaliningradzki to najmniejsza część Rosji – powiedział na konferencji prasowej premier Polski Mateusz Morawiecki.

Litwa, niegdyś rządzona z Moskwy, jest obecnie jednym z najzagorzalszych rosyjskich krytyków UE i kłóci się z urzędnikami w Niemczech i Brukseli.

„Polska jak najbardziej wspiera Litwę, we współpracy z Komisją Europejską, w wypracowaniu odpowiedniego mechanizmu przepływu towarów między Kaliningradem a Rosją” – powiedział Moraviki.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Alana Charlischa, Anny Gopher, Pawła Florkiewicza; Edytowanie przez Jonathana Odyssey

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.