22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski urzędnik zwolniony za nazwanie prawa o Holokauście „głupim” |  Aktualności

Polski urzędnik zwolniony za nazwanie prawa o Holokauście „głupim” | Aktualności

Podczas II wojny światowej ambasador diaspory żydowskiej został zwolniony za atakowanie wysiłków Warszawy mających na celu oddalenie Polski od zbrodni przeciwko ludzkości.

Polskie MSZ poinformowało w poniedziałek, że polski ambasador oskarżony o poprawę stosunków z Żydami na całym świecie został zwolniony za krytykę podejścia własnego rządu do uregulowania Holokaustu.

Jaroslav Novak, który ma pełne prawo do zajmowania się żydowskimi imigrantami, określił przemówienie o Holokauście wygłoszone przez partię rządzącą jego krajem jako „bzdury” w wywiadzie dla tygodnika Jewish News w Wielkiej Brytanii w zeszłym tygodniu.

Novak wezwał także Polskę do uchwalenia ustawy o odzyskiwaniu mienia, oświadczenie, które dodatkowo krytykowało władze rządzące, mówiąc, że niedawno uchwaliła przepisy, które zmniejszą szanse na odzyskanie lub zrekompensowanie mienia zajętego przez komunistów. Ofiarami są ocaleni z Holokaustu i ich spadkobiercy.

Rzecznik resortu Łukasz Jasina poinformował w poniedziałek na Twitterze, że w sobotę zwolnił ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Rau Novaka. Nie powiedział dlaczego.

Sytuacja nastąpiła zaledwie kilka dni po tym, jak ambasador skrytykował swój kraj w wywiadzie, zaledwie kilka dni po tym, jak polska Praga odwołała swojego nowego ambasadora – w tym przypadku, w związku ze stanowiskiem Polski w sporze Czech o państwową kopalnię węgla.

Ambasador Mirosław Jasiński mówił o „arogancji” ze strony polskiej, mówiąc, że rzecznik rządu był „bardzo nieodpowiedzialny”.

Novak został zwolniony po tym, jak powiedział żydowskim wiadomościom, że ustawa uchwalona w 2018 roku zakazująca niektórych doniesień o Polsce i Holokauście była „jedną z najgłupszych poprawek, jakie kiedykolwiek wprowadzono”.

Ustawa miała na celu zwalczanie twierdzeń, że Polska, dotknięta przez hitlerowskie Niemcy, była odpowiedzialna za Holokaust. To prawo, które wielu uważało za próbę wybielenia faktu, że niektórzy Polacy zabijali Żydów podczas niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej, rozzłościło Izrael.

READ  Podatnicy płacą 1 000 000 funtów za zwrot śmieci wyrzuconych nielegalnie w Polsce | Wielka Brytania | Aktualności

Pierwotnie prawo wymagało skazania Polski na karę do trzech lat więzienia za kłamstwo o zbrodniach niemieckich. Przepisy karne zostały później zmienione.

W ubiegłym roku Polska zatwierdziła ustawę, która poważnie ograniczyła prawo do odzyskiwania mienia przejętego przez były reżim komunistyczny, w tym ocalałych z Holokaustu i ich rodzin.

Ustawa ta wywołała poważny konflikt dyplomatyczny z Izraelem, który wciąż nie został rozwiązany.

Novak, Polska w pewnym momencie, powiedział, że wierzy, że „należy coś zrobić w sprawie ożywienia”.

Novak zajmuje się dialogiem polsko-żydowskim od lat 80. XX wieku. W lipcu uzyskał pełne uprawnienia do zajmowania się żydowskimi imigrantami.