24 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Płonie historyczna giełda w Kopenhadze w Danii

Płonie historyczna giełda w Kopenhadze w Danii

Skomentuj zdjęcie, Ogień objął historyczną Smoczą Wieżę, która następnie się zawaliła

Ogień strawił stary budynek Duńskiej Giełdy Papierów Wartościowych w centrum Kopenhagi.

XVII-wieczny budynek Børsen jest jednym z najstarszych budynków w mieście, a widzowie wstrzymali oddech, gdy słynna Smocza Wieża zawaliła się w płomieniach.

Wszyscy, którzy znajdowali się w budynku, mogli opuścić budynek, a ludzie rzucili się, aby ocalić niektóre z jego historycznych malowideł.

Minister kultury Jacob Engel-Schmidt powiedział, że spłonęło 400 lat duńskiego dziedzictwa kulturowego.

Budynek, którego początki sięgają 1625 roku, znajduje się rzut beretem od duńskiego parlamentu, Folketingu, mieszczącego się w starym pałacu królewskim zamku Christiansborg. Duńskie media podały, że ewakuowano pobliski plac, a główne wejście do Christiansborga zamknięto z powodu dymu.

Stara giełda była w remoncie i została przykryta rusztowaniami oraz ochronnymi foliami z tworzywa sztucznego. Obecnie mieści się w nim Duńska Izba Handlowa, która określiła wtorkowe poranne sceny jako przerażające.

Lokalny rzemieślnik Henrik Graj powiedział duńskiej telewizji, że to był tragiczny dzień. „To jest nasza Notre Dame” – powiedział, porównując to do pożaru, który prawie pięć lat temu strawił dach i wieżę katedry w centrum Paryża.

Wyjaśnienie wideo, Zobacz moment zawalenia się wieży na giełdzie w Kopenhadze

Pożar w Paryżu wybuchł pod okapem katedry Notre Dame 15 kwietnia 2019 r., kiedy w ramach szeroko zakrojonych prac remontowych została ona również przykryta rusztowaniami. Śledczy obwiniali zwarcie w instalacji elektrycznej lub niedopałek pracownika, który nie został odpowiednio zgaszony.

Przyczyna pożaru w Kopenhadze jest nadal nieznana, ale służby ratunkowe stwierdziły, że rusztowania utrudniają operację. Uważa się, że znaczna część budynku została poważnie zniszczona w wyniku pożaru, który według urzędników był najbardziej intensywny w pobliżu wieży.

Jeden z rzemieślników wymieniający cegły w budynku, będąc na rusztowaniu, widział, jak na dachu wybuchł pożar. Ole Hansen powiedział, że krzyknął do swoich kolegów i kazał im zejść na dół, zostawiając drzwi otwarte, aby mogli wejść strażacy.

Szef straży pożarnej Jacob Fedsted Andersen powiedział, że strażacy stanęli przed prawie niemożliwym zadaniem, aby dotrzeć do obszaru pod starym miedzianym dachem.

Przypadkowy świadek powiedział duńskim mediom: „To bezprecedensowa tragedia”.

Członkowie społeczeństwa dołączyli do służb ratunkowych, a także do dyrektora Izby Handlowej Briana Mikkelsena, którzy pośpieszyli do budynku, aby ratować dużą kolekcję dzieł sztuki mieszczącą się w Burson Building.

Skomentuj zdjęcie, Wśród uratowanych dzieł znalazł się obraz olejny Pedera Severina Krøyera z giełdy w Kopenhadze

Premier Mette Frederiksen mówiła o „przerażających obrazach” i o tym, że fragment duńskiej historii stanął w płomieniach.

Inspektor lokalnego muzeum Benjamin Asmussen powiedział duńskiej telewizji TV2, że trudno było oglądać pożar, ponieważ stara giełda była wypełniona obrazami przedstawiającymi Duńczyków, którzy odgrywali ważne role od XVII wieku.

Komendant straży pożarnej powiedział, że wszystkie obrazy i inne wartościowe przedmioty, które można było uratować, zostały wywiezione. Wśród uratowanych cennych dzieł znalazł się portret PS Krøyera z 1895 r. przedstawiający pięćdziesięciu duńskich kupców stojących wewnątrz budynku w cylindrach.

Król Fryderyk W styczniu zastąpił królową Małgorzatę II, a zaplanowane na wtorek uroczystości z okazji jej 84. urodzin zostały przerwane z powodu pożaru.

Budynek w stylu holenderskiego renesansu na Slotholmen, czyli Wyspie Pałacowej, został zamówiony przez króla Danii Christiana IV w celu przekształcenia Kopenhagi w główne centrum handlowe.

W słynnej wieży znajdują się cztery smoki z ogonami zakręconymi w kształcie włóczni i trzema koronami, symbolizującymi bliskie stosunki z sąsiadami Norwegią i Szwecją.

Źródło obrazu, Roberto Fortuna, Muzeum Narodowe

Skomentuj zdjęcie, Fotograf Muzeum Narodowego Roberto Fortuna zrobił zdjęcie jednego ze smoków u podnóża wieży w zeszły piątek

Źródło obrazu, Ida Marie Odgaard/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Skomentuj zdjęcie, Widzowie byli zszokowani, gdy płomienie objęły zabytkowy budynek

Jeśli chcesz porozmawiać z dziennikarzem BBC, podaj numer kontaktowy. Możesz także skontaktować się w następujący sposób:

Jeśli czytasz tę stronę i nie widzisz formularza, musisz odwiedzić mobilną wersję witryny BBC, aby przesłać swoje pytanie lub komentarz. Możesz też wysłać do nas e-mail na adres [email protected]. W każdym zgłoszeniu proszę podać swoje imię i nazwisko, wiek i lokalizację.

READ  Daniel Khalife aresztowany: Londyńska policja znajduje w Chiswick zbiegłego podejrzanego o terroryzm