lira turecka; dr
- Pierwsza wersja beta Androida 15 jest już dostępna dla obsługiwanych urządzeń Pixel.
- Niektóre z najważniejszych funkcji tej wersji obejmują archiwizację aplikacji w oparciu o system operacyjny, automatyczną obsługę aplikacji uniwersalnych i wiele innych.
- Dzięki tej pierwszej wersji beta Google jest na dobrej drodze do stabilnego uruchomienia późnym latem i wczesną jesienią.
Od lutego opowiadamy Wam o wszystkich nowych, fajnych funkcjach dostępnych w deweloperskich wersjach Androida 15. Jednak dzisiaj osiągnęliśmy ważny kamień milowy: udostępniliśmy pierwszą wersję beta. Oznacza to, że wersje deweloperskie są już gotowe i Android 15 jest gotowy do testów przez ogół społeczeństwa.
Jeśli masz najnowsze urządzenie Pixel, możesz wypróbować Androida 15 już dziś. Zalecamy to zrobić tylko wtedy, gdy Twój Pixel nie jest Twoim głównym smartfonem, ponieważ Android 15 jest nadal wadliwy i zawodny. Tak czy inaczej, jeśli masz którykolwiek z poniższych telefonów Pixel, Android 15 jest dla Ciebie gotowy:
- Google Pixela 6
- Google Pixel 6 Pro
- Google Pixela 6a
- Google Pixel 7
- Google Pixel 7 Pro
- Google Pixela 7a
- Google Pixel Fold
- Tablet Google Pixel
- Google Pixel 8
- Google Pixel 8 Pro
Niestety, jeśli masz urządzenie Pixel, którego nie ma na tej liście, Android 15 nie będzie dla Ciebie działać. Jeśli masz obsługiwane urządzenie i chcesz go wypróbować, możesz przeczytać nasze instrukcje dotyczące instalacji Androida 15.
Co nowego w pierwszej becie Androida 15
Jak już kilkukrotnie wspominaliśmy na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, Android 15 nie jest radykalną modernizacją systemu. Jego wygląd i działanie będzie bardzo podobne do Androida 14. Nie oznacza to jednak, że nie zawiera nowych i ekscytujących rzeczy. Oto niektóre z najważniejszych funkcji zawartych w pierwszej wersji beta.
Archiwizacja aplikacji na poziomie systemu operacyjnego
Informacje o archiwizowaniu aplikacji w Androidzie 15 wyciekły już w marcu. To nowe narzędzie umożliwia archiwizację aplikacji bezpośrednio z poziomu systemu Android. Po prostu przejdź do menu aplikacji w Ustawieniach Androida i naciśnij znajdujący się tam przycisk Archiwizuj. Spowoduje to usunięcie większości danych powiązanych z tą aplikacją, przy jednoczesnym zachowaniu nienaruszonych danych osobowych. Jeśli chcesz ponownie zainstalować tę aplikację w swoim systemie, po prostu przywróć ją z tej samej strony ustawień. Spowoduje to ponowne pobranie wszystkich utraconych danych aplikacji i przywrócenie aplikacji do tego samego stanu, w jakim znajdowała się przed jej archiwizacją.
Zasadniczo jest to narzędzie, które stanowi dobry kompromis pomiędzy pozostawieniem zainstalowanej aplikacji lub jej całkowitym odinstalowaniem. Odinstalowując i ponownie instalując aplikację, tracisz wiele danych, w tym zapisane dane logowania. Ale to nie jest problem z archiwizacją, to całkiem nowe narzędzie.
Jeśli to narzędzie wygląda znajomo, dzieje się tak dlatego, że w rzeczywistości może to nastąpić automatycznie w Sklepie Play. Jednak główne różnice polegają na tym, że jest to ręczne i wbudowane w sam Android.
Aplikacje od krawędzi do krawędzi
Obsługa aplikacji „od krawędzi do krawędzi” to kolejna rzecz, którą udostępniliśmy, zanim Google oficjalnie ją wdrożyło. Obecnie programiści tworzący aplikacje przeznaczone na Androida 14 lub starszego mogą zdecydować się na to, aby ich aplikacje zajmowały cały ekran. Gdyby tak było, wyglądałoby to tak jak na obrazku powyżej po prawej stronie. Jeśli nie, wygląda to jak na zdjęciu po lewej stronie.
Jednak aplikacje przeznaczone na Androida 15 będą automatycznie wypełniać cały ekran, niezależnie od tego, czy programista tak zdecydował, czy nie. Zajmie to trochę czasu, ale ostatecznie wszystkie główne aplikacje będą wyglądać jak na obrazku po prawej stronie, dzięki czemu Android będzie miał ujednolicony wygląd, który pozwoli w pełni wykorzystać cały ekran.
Obsługa alfabetu Braille’a
TalkBack — zestaw narzędzi ułatwień dostępu dla Androida — obsługuje teraz szeroką gamę monitorów brajlowskich. To świetna zmiana, która pomoże osobom słabowidzącym lepiej korzystać z urządzeń.
Różne zmiany
- Justowanie między znakami: Jest to zmiana, która pozwoli lepiej wyświetlać języki, które wykorzystują odstępy między znakami do segmentacji, takie jak chiński, japoński itp.
- Profil zarządzany przez aplikację: Nowa
ProfilingManager
Oddzielenie umożliwi programistom zbieranie określonych typów informacji od użytkowników w prostszy i bardziej przyjazny dla wydajności sposób. - Kluczowe zarządzanie dla E2EE: Jest to trochę techniczne, ale w rezultacie użytkownicy będą mogli korzystać z szyfrowania typu end-to-end (E2EE) kluczy komunikacyjnych. Dzięki temu będą mogli bezpiecznie zarządzać danymi kontaktowymi innych osób i je weryfikować.
- Uruchom bezpieczną aktywność w tle: W Androidzie 10 po raz pierwszy wprowadzono ograniczenia dotyczące działania procesów działających w tle. Zapobiega to przesuwaniu innych aplikacji na pierwszy plan przez złośliwe aplikacje działające w tle, co może zostać wykorzystane jako atak na użytkownika. Android 15 usprawnia tę funkcję.
Będzie więcej do zobaczenia!
Oto nowości w Androidzie 15 beta 1, o których powiedział nam Google. Jednak Google nie zawsze ujawnia inne zmiany. Bądźcie na bieżąco przez następne 24 godziny, ponieważ niewątpliwie znajdziemy więcej w pierwszej wersji beta.
„Specjalista sieciowy. Odwieczny maniak zombie. Kawowy ninja. Przyjazny dla hipsterów analityk.”
More Stories
Premiera PlayStation 5 Pro planowana jest za kilka tygodni
Kuo: Aktualizacja pamięci RAM do 12 GB w przyszłym roku będzie ograniczona do iPhone’a 17 Pro Max
Firma zajmująca się sztuczną inteligencją Midjourney zapowiada produkt sprzętowy w nowej formie