24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prigożyn zwraca się do prokuratury o zbadanie „przestępstwa” wysokich urzędników rosyjskiej obrony

Prigożyn zwraca się do prokuratury o zbadanie „przestępstwa” wysokich urzędników rosyjskiej obrony

MOSKWA (Reuters) – Najpotężniejszy rosyjski najemnik Jewgienij Prigożyn powiedział w środę, że zwrócił się do prokuratorów o zbadanie, czy najwyżsi rangą rosyjscy funkcjonariusze obrony popełnili jakiekolwiek „przestępstwo” przed wojną na Ukrainie lub w jej trakcie.

Prośba Prigożyna jest jego największym jak dotąd publicznym wyzwaniem wobec najwyższych dowódców wojskowych prezydenta Władimira Putina, ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa Sztabu Generalnego Walerija Gierasimowa.

61-letni restaurator, który został najemnikiem, przez miesiące obrażał zarówno Szojgu, jak i Gierasimowa, którzy kierują działaniami wojennymi Rosji, za rzekomą zdradę. Żaden z nich nie odpowiedział publicznie na jego krytykę.

„Dzisiaj wysłałem pisma do Komitetu Śledczego i Prokuratury Federacji Rosyjskiej z prośbą o zweryfikowanie faktu popełnienia przestępstwa podczas przygotowywania specjalnej operacji wojskowej i podczas jej prowadzenia przez zastęp wysokich rangą funkcjonariuszy Ministerstwo Obrony.

Dodał: „Wiadomości te nie zostaną opublikowane, ponieważ zajmą się tym organy śledcze”.

Ministerstwo Obrony odmówiło natychmiastowego komentarza.

Rzeźnik Putin

Prigożyn, założyciel grupy najemników Wagnera, jest najbardziej widocznym członkiem kręgu Putina, który zyskał powszechną sławę podczas 15-miesięcznej wojny na Ukrainie.

W zeszłym tygodniu powiedział sarkastycznie, że jego tytuł powinien brzmieć „Rzeźnik Putina”, a nie „Kucharz Putina”.

Mówi, że lojalność wobec Putina jest częścią jego stanowiska politycznego, które podsumował w następujący sposób: „Kocham moją ojczyznę, służę Putinowi, Shoigu musi zostać osądzony i będziemy walczyć”.

W uwagach w tym tygodniu powiedział, że nadal zgłasza problemy najwyższemu kierownictwu kraju i skrytykował wyższych urzędników Kremla za zapobieganie relacjom medialnym o nim i jego prywatnej armii.

Urzędnicy, dyplomaci i analitycy powiedzieli Reuterowi, że Prigożyn nie rzuca wyzwania bezpośrednio Putinowi, ale odgrywa rolę błazna, działając z aprobatą tych, którym nie podoba się zachowanie wojska w czasie wojny.

Prywatna armia Prigożyna walczy u boku regularnych sił rosyjskich na Ukrainie i prowadziła wielomiesięczną ofensywę na wschodnie miasto Bachmut, które upadło na początku tego miesiąca.

READ  Musk usuwa plakaty „finansowane przez rząd” po tym, jak analiza doprowadziła niektóre sklepy do opuszczenia Twittera

(Raportowanie przez Reuters) Raportowanie Guya Faulconbridge’a Edycja autorstwa Garetha Jonesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Jaya Faulconbridge’a

Thomsona Reutera

Jako szef moskiewskiego biura, Jay kieruje relacjami z Rosji i WNP. Przed wyjazdem do Moskwy Jay prowadził relacje z Brexitu jako szef londyńskiego biura (2012-2022). W noc brexitu jego zespół odniósł jedno z historycznych zwycięstw Reutersa – przekazując jako pierwszy wiadomość o Brexicie światu i rynkom finansowym. Jay ukończył London School of Economics i rozpoczął karierę jako stażysta w Bloomberg. Spędził ponad 14 lat zajmując się byłym Związkiem Radzieckim. Płynnie mówi po rosyjsku. Kontakt: +44 782 521 8698