19 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Partner NASA twierdzi, że lądownik księżycowy Odyseusz mógł się wywrócić

Partner NASA twierdzi, że lądownik księżycowy Odyseusz mógł się wywrócić

Urzędnicy wciąż próbują uzyskać zdjęcia z powierzchni Księżyca.

Gdy świat czeka, aż Odyseusz prześle pierwsze zdjęcia z powierzchni Księżyca, w piątkowe popołudnie urzędnicy ogłosili, że lądownik księżycowy mógł popełnić błąd.

Intuitive Machines, prywatna firma z Houston, która współpracuje z NASA, podała w piątek, że według niej Audi podczas lądowania uderzyło w skałę i przewróciło się.

Według firmy większość ładunków lądownika jest sprawna, a zasilane energią słoneczną Audi ma 100% energii z akumulatorów.

Odysseus to pierwszy amerykański statek kosmiczny, który wylądował na Księżycu od ponad 50 lat. Oznacza to także pierwsze komercyjne lądowanie na Księżycu w historii Stanów Zjednoczonych.

Statek kosmiczny wystartował w zeszłym tygodniu z należącego do NASA Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie i w środę wszedł na orbitę Księżyca, zanim wylądował na powierzchni Księżyca.

Chociaż do piątkowego wieczoru lądownik nie przesłał żadnych zdjęć z powierzchni Księżyca, Intuitive Machines opublikowało jedno zdjęcie zrobione po dotarciu do aparatu Odiego podczas lotu.

Według firmy zdjęcie wykonano sześć mil nad kraterem w pobliżu południowego bieguna Księżyca i około 200 km od miejsca lądowania.

Lądownik wyposażony jest w pięć instrumentów NASA, w tym latarnię radiową przeznaczoną do przekazywania dokładnej lokalizacji geograficznej oraz kamery rejestrujące zmiany powierzchni Księżyca w wyniku interakcji z wałem napędowym statku kosmicznego, a także ładunek komercyjny.