29 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Palestyńczycy mówią, że Izrael ostrzega ich, aby nie opuszczali obszarów w południowej Gazie

Palestyńczycy mówią, że Izrael ostrzega ich, aby nie opuszczali obszarów w południowej Gazie

Deir al-Balah (Strefa Gazy) – Mieszkańcy powiedzieli, że Izrael zrzucił ulotki w niektórych częściach południowej Gazy, wzywając ludzi do opuszczenia domów na wschód od miasta Khan Yunis. Ulotki ostrzegały również, że Khan Yunis stał się obecnie „niebezpieczną strefą walk”.

W publikacjach wskazano, że Izrael przygotowuje się do rozszerzenia ataku, który dotychczas w dużej mierze skupiał się na północnej części Strefy Gazy.

Na początku wojny setki tysięcy ludzi uciekło z północnej Gazy, a wielu z nich schroniło się w Khan Yunis i innych miastach na południu.

To najświeższa aktualizacja. Poniżej znajduje się poprzednia historia AP.

DEIR BALAH (Strefa Gazy) – Izraelskie myśliwce zbombardowały w piątek cele Hamasu w Strefie Gazy, wkrótce po zakończeniu tygodniowego rozejmu, gdy wojna wznowiła się z pełną mocą, oznajmiło izraelskie wojsko.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych enklawy rządzonej przez Hamas poinformowało, że naloty uderzyły w południową Strefę Gazy, w tym w miasto Abasan, na wschód od Khan Yunis. Kolejny nalot trafił na dom na północny zachód od miasta Gaza.

Ze Strefy Gazy słychać było ciągłe eksplozje, a ze Strefy Gazy unosił się czarny dym.

W Izraelu w trzech kołchozach w pobliżu Gazy zawyły syreny, ostrzegając przed wystrzeleniem rakiet, wskazując, że Hamas również wznowił ataki.

Armia izraelska ogłosiła strajki zaledwie 30 minut po zakończeniu zawieszenia broni w piątek o godzinie 7:00 czasu GMT.

Wcześniej w piątek Izrael oskarżył Hamas o naruszenie warunków zawieszenia broni, w tym o wystrzelenie rakiet w kierunku Izraela ze Strefy Gazy.

Zawieszenie walk rozpoczęło się 24 listopada. Początkowo trwało ono cztery dni, a następnie zostało przedłużone o kilka dni przy pomocy Kataru i innego mediatora, Egiptu.

Podczas tygodniowego rozejmu Hamas i inni bojownicy w Gazie uwolnili ponad 100 zakładników, w większości Izraelczyków, w zamian za uwolnienie 240 Palestyńczyków z izraelskich więzień.

READ  Nigeria ogranicza wypłaty z bankomatów do 45 USD dziennie, aby zapłacić w walucie cyfrowej

Prawie wszyscy uwolnieni to kobiety i dzieci, ale fakt, że niewielu z tych zakładników pozostało w Gazie, utrudniał osiągnięcie porozumienia w sprawie dalszego przedłużenia.

Oczekiwano, że Hamas, grupa zbrojna rządząca Gazą od 16 lat, ustali wyższą cenę za pozostałych zakładników, zwłaszcza żołnierzy izraelskich. W Gazie pozostaje około 140 zakładników, a ponad 100 z nich zostało uwolnionych w ramach rozejmu.

Katar i Egipt, które odegrał główną rolę Mediatorzy starali się przedłużyć rozejm o kolejne dwa dni.

Izrael znajduje się pod rosnącą presją ze strony swojego głównego sojusznika, Stanów Zjednoczonych, aby zrobił więcej w celu ochrony palestyńskiej ludności cywilnej, gdy wznowi ataki na Hamas.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken spotkał się w czwartek z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i innymi wyższymi urzędnikami Trzecia wizyta w regionie Od początku wojny dwa miesiące temu.

Chociaż Blinken wyraził wówczas nadzieję, że zawieszenie broni będzie mogło zostać przedłużone, powiedział, że jeśli Izrael wznowi wojnę i ruszy przeciwko południowej Gazie, aby ścigać Hamas, musi to zrobić „zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym” i musi mieć „jasną decyzję .” „Plan jest gotowy” na ochronę ludności cywilnej. Powiedział, że izraelscy przywódcy rozumieją, że „masowy poziom życia cywilnego i skala przesiedleń, które widzieliśmy na północy, nie mogą powtórzyć się na południu”.

Izrael oświadczył, że utrzyma rozejm do czasu, gdy Hamas przestanie wypuszczać więźniów, a następnie obiecał wznowić kampanię mającą na celu zmiażdżenie Hamasu, nawet zgodnie z naleganiem administracji Bidena. Aby pracować ze znacznie większą precyzją Jeśli to zrobisz.

Większość Gazańczyków jest obecnie stłoczonych na południu i nie ma wyjścia, co rodzi pytania o to, w jaki sposób izraelski atak mógłby uniknąć ciężkich ofiar wśród ludności cywilnej.

Netanjahu był pod silną presją Rodziny zakładników Aby sprowadzić je do domu. ale to Ekstremistyczni prawicowi partnerzy rządzący Naciskają na niego także, aby kontynuował wojnę aż do zniszczenia Hamasu i może opuścić swoją koalicję, jeśli będzie postrzegany jako osoba idąca na zbyt wiele ustępstw.

READ  Ustawa o rezerwacji kobiet: Indie uchwalają historyczną ustawę rezerwującą jedną trzecią miejsc dla kobiet

W czasie rozejmu uwolniono ogółem 83 Izraelczyków, w tym większość z podwójnym obywatelstwem Fizycznie wyglądał na zdrowego, ale był wstrząśnięty. Uwolniono także kolejnych 24 zakładników – 23 Tajlandczyków i jednego Filipińczyka – w tym kilku mężczyzn.

Nie jest jasne, ile kobiet-żołnierek znajduje się wśród pozostałych zakładniczek.

Izrael podał, że około 125 mężczyzn nadal jest przetrzymywanych jako zakładnicy.

Przed zawieszeniem broni Hamas uwolnił czterech zakładników, a armia izraelska uratowała jednego. W Gazie odnaleziono dwa inne ciała.

Zwolniono 240 Palestyńczyków Jak dotąd, w ramach zawieszenia broni, większość z nich to nastolatkowie oskarżeni o rzucanie kamieniami i koktajlami Mołotowa podczas konfrontacji z siłami izraelskimi. Sądy wojskowe skazały wiele uwolnionych kobiet za próbę ataku na żołnierzy, niektóre z nich po tym, jak przyłapano ich na noszeniu nożyczek lub noży w pobliżu miejsc bezpieczeństwa.

Hamas rozpoczął wojnę b Śmiertelny atak na Izrael z 7 październikaPodczas którego oni i inni palestyńscy bojownicy zabili około 1200 osób, w większości cywilów, i pojmali około 240 osób. Władze podały jedynie przybliżone liczby.

Od tego czasu w izraelskich bombardowaniach i inwazji na Strefę Gazy zginęło ponad 13 300 Palestyńczyków, z czego prawie dwie trzecie to kobiety i osoby nieletnie, według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ministerstwo Zdrowia w kontrolowanej przez Hamas Strefie GazyCo nie rozróżnia cywilów i kombatantów. Ponad trzy czwarte populacji liczącej 2,3 miliona ludzi zostało wysiedlonych po tygodniach izraelskich bombardowań i kampanii naziemnej, w wyniku których wysiedlono jeszcze więcej mieszkańców. Kryzys humanitarny.

Władze podały, że liczba ofiar może być znacznie wyższa Jest ona aktualizowana sporadycznie Spis powszechny trwa od 11 listopada. Ministerstwo twierdzi, że istnieją obawy, że pod gruzami zginą kolejne tysiące.

Izrael twierdzi, że w ataku naziemnym zginęło 77 jego żołnierzy. Twierdzi, że zabiła tysiące bojowników, nie przedstawiając dowodów.

READ  Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Palestyńczycy w Gazie wzywali do definitywnego zakończenia wojny, twierdząc, że tymczasowy rozejm nie rozwiąże katastrofy humanitarnej w Strefie. Ponad 1,8 miliona ludzi opuściło swoje domy, ponad milion schroniło się w szkołach ONZ i stara się znaleźć podstawowe artykuły, w tym gaz kuchenny i mąkę.

___

Mrou donosił z Libanu, a Frankel z Jerozolimy. Do powstania tej historii przyczynili się pisarze Associated Press Matthew Lee z Tel Awiwu w Izraelu i David Rising z Bangkoku.

___

Pełny zasięg AP o godz https://apnews.com/hub/israel-hamas-war