23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Liz Truss spotyka się z gniewem ze strony prawodawców, gdy nastroje w brytyjskiej partii rządzącej pogarszają się

Liz Truss spotyka się z gniewem ze strony prawodawców, gdy nastroje w brytyjskiej partii rządzącej pogarszają się


Londyn
CNN

Unikaj myślenia o brytyjski konserwatywny Członkowie parlamentu.

Partia rządząca w Wielkiej Brytanii uznała, że ​​jest z nim źle Skandal Borisa Johnsona Zniszcz ich sondaże i zamień to, co kiedyś nazywano naturalną partią rządu, w wybuchający samochód klauna.

Ale po wydaniu ogromnej ilości energii na usunięcie niechętnego Johnsona z urzędu tego lata, znużeni posłowie twierdzą, że jego następca, Liz Truss – po zaledwie 37 dniach w pracy – wydaje się być zdecydowana pogorszyć złą sytuację.

Po tym, jak mini-budżet – który proponował niesfinansowane obniżki podatków, masowe pożyczki rządowe i pozwalanie firmom energetycznym na rezygnację z nieoczekiwanego podatku – doprowadził do upadku funta i wywołał wszelkiego rodzaju szerszy chaos gospodarczy, stoi przed ponurą rzeczywistością posiadania lidera. Jest uważany za bardziej szkodliwy niż Johnson, ale będzie trudniejszy do zastąpienia.

W piątek rano minister finansów firmy Truss Kwasi Quarting wrócił ze Stanów Zjednoczonych wcześniej niż oczekiwano, podsycając spekulacje, że rząd jest gotowy na upokarzający zwrot w zakresie obniżek podatków i że Quarting jest poważnie zagrożony utratą pracy.

„Nawet jeśli uważasz, że jest okropna, nie możemy jej zastąpić wystarczająco szybko” – powiedział CNN były minister gabinetu i zwolennik Truss. „Nie patrzę optymistycznie w przyszłość, ale musimy spróbować ominąć to i uczyć się na błędach”.

Większość posłów zgadza się, że wspomniane błędy to okropne komunikaty ze strony rządu i próba zrobienia wielu rzeczy zbyt szybko, bez wystarczających funduszy.

„Poświęcili ogromne wydatki, i słusznie, aby pomóc ludziom w rachunkach za energię, a potem natychmiast zaczęli mówić o obniżkach podatków”, mówi jeden ze starszych konserwatystów. W rezultacie „nie dostają nawet kredytu za wydawanie dużej ilości pieniędzy. Kiedy ogłaszasz taką politykę, musisz toczyć się po boisku jak szalony. Dlaczego nie przetoczyli się po boisku?”

READ  Co wiesz, jeśli chcesz zobaczyć trumnę królowej w Edynburgu?

Na spotkaniu z zastępcami w środę wieczorem Truss została wezwana do odwrócenia niektórych elementów lub w niektórych przypadkach odrzucenia kontrowersyjnego mini-budżetu Kwarteng przedstawionego zaledwie trzy tygodnie temu.

Rząd został zmuszony do zmiany jednego z najbardziej kontrowersyjnych aspektów mini-budżetu, obniżając najwyższą stawkę podatkową, nieco ponad tydzień po jego ogłoszeniu, chociaż Truss bronił polityki zaledwie kilka godzin przed ogłoszeniem.

Broniła swojej polityki gospodarczej, która według jednego z obecnych posłów sprawiła, że ​​sala wydawała się „przebudzeniem” i „przerażającym”.

„Nikt nie przejmował się tym, co powiedziała, ponieważ uważali, że nie jest w stanie zrobić cokolwiek, aby naprawić problemy, które teraz ucieleśnia. Jednak udało jej się to pogorszyć” – powiedział inny zastępca, który był na spotkaniu.

Truss broniła polityki swojego rządu jako najlepszego sposobu promowania wzrostu i inwestycji w brytyjskiej gospodarce. Uważa, że ​​ostrożna ortodoksja gospodarcza od lat hamuje wzrost, a obniżki podatków doprowadzą do gwałtownego wzrostu inwestycji wewnętrznych.

Ten argument może wydawać się dziwny tym, którzy poszli za nim Działania Banku Anglii, którzy musieli kupować ogromne kwoty długu publicznego, aby ustabilizować rynki. Program skupu długu ma się zakończyć w piątek, ale spekuluje się, że program będzie kontynuowany i że rząd może zmienić własną politykę gospodarczą.

Nędza wśród konserwatystów pogorszyła się dla wielu, którzy teraz uważają, że najbardziej prawdopodobnym wynikiem jest utrata mandatów i zbliżające się wybory.

„Każdy, kto myśli, że Truss może zjednoczyć partię, ma urojenia”, mówi jeden z czołowych doradców partii. Wpływowy były doradca rządowy powiedział CNN, że nawet większość prawodawców zaczyna zwracać się do nich po profesjonalną poradę.

Choć pozbycie się Trussa – czwartego lidera konserwatystów w ciągu nieco ponad sześciu lat – wydaje się mało prawdopodobne w krótkim okresie, dyskutuje się o tym jako realną możliwość w perspektywie średnioterminowej. Umysły skupiają się obecnie na 31 października, kiedy Kwarteng przedstawi plan finansowy, pokazujący, jak zamierza zbilansować środki ogłoszone w minibudżecie.

READ  Ławrow wycofuje się z rozmów G-20 po tym, jak zaprzeczył, że Rosja powoduje kryzys żywnościowy | G20

„Ignorując szaloną optykę robienia tego w Halloween, jeśli mogą zapewnić coś spójnego, co uspokoi rynki, myślę, że mamy trochę wytchnienia i możemy spróbować się otrząsnąć” – powiedział CNN starszy członek konserwatystów.

Ale jeśli Kwarteng nie uspokoi nerwów, sprawy mogą się bardzo szybko zmienić. Możliwe, że posłowie domagali się jego zwolnienia. Byłoby to jednak również niebezpieczne dla Truss, która jest tak ideologicznie przywiązana do swojego kanclerza, że ​​jego zwolnienie byłoby milczącą akceptacją faktu, że ona również zawiodła.

Jeśli chaos się utrzyma, posłowie będą musieli dokonać bardzo trudnych wyborów. Wiedzą, że optyka usunięcia Truss zaraz po objęciu urzędu nie będzie dobrze wyglądać dla wyborców. Kalkulacje, przed którymi stoją, dotyczą tego, czy inny przywódca może zakłócić głosowanie i sprawić, że perspektywy wyborcze będą mniej ponure.

Do następnych wyborów powszechnych jest jeszcze czas, które zgodnie z konstytucją nie muszą się odbyć do stycznia 2025 r. Jest więc czas na cofnięcie wyborów. Pytanie brzmi, kiedy i jak mogą usuwać biegi. Konserwatywni posłowie mogliby próbować manipulować zasadami partii i prowokować rywalizację o przywództwo, choć byłoby to bardzo chaotyczne. I nie ma gwarancji, że nowy lider może obalić dwucyfrowy deficyt głosów, który obecnie nęka Truss.

Omawiając usunięcie Truss należy zauważyć, że posłowie nie mówili o nowym liderze, który mógłby wygrać wybory. Do tego, jak prawie wszyscy się zgadzają, jeszcze daleko. Zamiast tego mówią o nowym przywódcy, który może złagodzić cios i zapewnić jak najwięcej mandatów, gdy nadejdą wybory.

Jeden z konserwatystów zasugerował nawet, że dobrym wynikiem byłby po prostu nowy przywódca zmieniający sytuację na tyle, aby opozycyjna Partia Pracy nadal mogła wygrać następne wybory, ale nie uzyskała większości. To teoretycznie mogłoby wymusić porozumienie z mniejszymi partiami, które osłabiłoby Partię Pracy i prawdopodobnie doprowadziłoby do kolejnych wyborów, które mogliby wygrać odrodzeni konserwatyści.

READ  Erdogan mówi, że Turcja będzie dalej obniżać stopy procentowe, kpi z funta brytyjskiego

To wszystko może wydawać się ekscytujące dla widzów, ponieważ jest mnóstwo czasu na ulepszanie rzeczy.

To chyba najlepsza wskazówka, jak nieszczęśliwi są konserwatywni posłowie. Wyczerpani po bitwach lat Brexitu i bolesnym procesie usuwania Johnsona, są teraz prowadzeni przez kogoś, kto według nich robi coś źle, ale jest zbyt uparty, by się zmienić.

A w obecnej sytuacji nikt w partii nie wydaje się mieć potencjału, by wdawać się w sporą walkę – teraz lub kiedykolwiek w najbliższej przyszłości.