3 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdza swoją solidarność z narodem palestyńskim z okazji Międzynarodowego Dnia

Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdza swoją solidarność z narodem palestyńskim z okazji Międzynarodowego Dnia

To coroczne święto obchodzone w dniu 29 listopada upamiętnia dzień 1947 r., w którym Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło uchwałę w sprawie podziału Palestyny ​​na dwa niezależne państwa, jedno arabskie i jedno żydowskie.

Wysiedlenie Palestyńczyków z ziem, które stały się Izraelem w 1948 r. – znane jako Nakba – jest tematem wystawy prezentowanej obecnie w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Boso i pchając swoje rzeczy w wózkach i wózkach arabskie rodziny opuszczają nadmorskie miasto Jaffa, które stało się częścią większego obszaru Tel Awiwu w państwie Izrael.

„Katastrofa humanitarna”

Międzynarodowy Dzień obchodzony jest od 1978 r. W tym roku obchodzono go w kontekście wojny w Strefie Gazy, gdzie po sześciu dniach rozejm między Izraelem a Hamasem ma się zakończyć.

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​Palestyńczyków w Gazie dotyka „katastrofa humanitarna”. Sekretarz Generalny António Guterres W wiadomość na ten dzień.

„Prawie 1,7 miliona ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, ale nigdzie nie jest bezpiecznie” – dodał, ostrzegając również, że „sytuacja na okupowanym Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie, może się zakończyć”.

Przypomnienie roku 1948

Philippe Lazzarini, szef Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, powiedział, że trudna sytuacja uchodźców palestyńskich pozostaje najdłużej nierozwiązanym kryzysem uchodźczym na świecie. UNRWAagencję Narodów Zjednoczonych, która pomaga tej ludności od 75 lat.

Dodał: „Przerażająca tragedia ludzka, której jesteśmy świadkami w Gazie, przypomina nam o zbiorowej traumie, jakiej doświadczyli Palestyńczycy w 1948 roku”.

UNRWA wspiera około pięciu milionów uchodźców palestyńskich na całym Bliskim Wschodzie, zapewniając im między innymi edukację, opiekę zdrowotną i ochronę socjalną.

Zobowiązanie do pozostania

„W Gazie jesteśmy zdeterminowani nie tylko przetrwać, ale także rozszerzyć naszą działalność, aby zaspokoić ogromne potrzeby społeczności” – powiedział pan Lazzarini, zauważając, że ponad milion osób przebywa obecnie w przepełnionych schroniskach.

READ  DeSantis wyjeżdża za granicę, przygotowując się do startu w wyczekiwanych wyborach prezydenckich

„Na Zachodnim Brzegu, w Libanie, Syrii i Jordanii będziemy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić świadczenie naszych kluczowych usług tak długo, jak będą potrzebne, zapewniając niezbędną stabilność w regionie”.

Chociaż UNRWA „pozostaje latarnią nadziei wśród rozpaczy i zniszczeń”, podkreślił pilną potrzebę „prawdziwego rozwiązania politycznego, które spełni uzasadnione aspiracje uchodźców palestyńskich”.

Po izraelskich nalotach 10 października 2023 r. w Strefie Gazy doszło do powszechnych zniszczeń.

Po izraelskich nalotach 10 października 2023 r. w Strefie Gazy doszło do powszechnych zniszczeń.

Zachowanie praw, przywrócenie nadziei

Przemawiając w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, Prezydent Zgromadzenia Ogólnego Denis Francis Wyraził swój smutek „Za ofiary śmiertelne – zarówno w ciągu ostatnich siedmiu tygodni, jak i w ciągu ostatnich siedmiu dekad”.

Powiedział, że naród palestyński, podobnie jak wszyscy ludzie, ma podstawowe i niezbywalne prawo do życia w godności i przy zachowaniu wszelkich swobód. Obejmuje to swobodę przemieszczania się, a także wolność od strachu i niedostatku oraz nieograniczony dostęp do podstawowych usług.

„Dlatego niezwykle istotne jest, abyśmy przywrócili i podtrzymali ich nadzieję – szczególnie wśród młodszych pokoleń, które nigdy nie doświadczyły, jak wygląda i jak odczuwa się pokój” – stwierdził.

Dodał, że czyniąc to, społeczność międzynarodowa „wypełniła swój obowiązek staranności – potwierdzając podstawową zasadę, że wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem godności i praw”.

Dialog i dyplomacja

Zapewnienie, że każdy Palestyńczyk zobaczy, że te niezbywalne prawa są przestrzegane i szanowane, wymaga przede wszystkim osiągnięcia trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie, powiedział pan Francis.

Podkreślił także potrzebę ponownego podjęcia dialogu, przestrzegając rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych i odpowiednich instrumentów międzynarodowych.

Z zadowoleniem przyjął trwające wysiłki dyplomatyczne mające na celu uspokojenie napięć i wyraził swoje poparcie dla wszelkich wysiłków podejmowanych w celu wdrożenia rozejmu i maksymalizacji jego pozytywnego wpływu na sytuację humanitarną w Gazie.

„Pokój dla wszystkich”

„Te dni odpoczynku po działaniach wojennych muszą zostać zoptymalizowane, aby złagodzić najpilniejsze potrzeby Palestyńczyków – pozwolić im opłakiwać swoich zmarłych i mieć nieograniczony dostęp do żywności i wody, a także innych usług, których desperacko potrzebują” – powiedział.

READ  Kanada, aby wzmocnić obronę i bezpieczeństwo cybernetyczne w polityce Indo-Pacyfiku, skupić się na „destrukcyjnych” Chinach

Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego powiedział, że Organizacja Narodów Zjednoczonych „nie może stracić z oczu jednego z ostatecznych i podstawowych celów, które powołały do ​​istnienia naszą Organizację: pokoju dla wszystkich”.

Zaapelował do społeczności międzynarodowej, aby „wykorzystała swoją władzę do poszukiwania kompromisowego rozwiązania i bezpośredniego dialogu, przy jednoczesnym wzmacnianiu zaufania i negocjacjach w dobrej wierze na Bliskim Wschodzie”.