2 grudnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Oficjalne standardy, specyfikacje i pozycjonowanie procesorów graficznych Intel Arc A380

Oficjalne standardy, specyfikacje i pozycjonowanie procesorów graficznych Intel Arc A380

Oddzielna karta graficzna Intel Arc A380 w końcu wprowadzona na rynek w Chinach Dokładne ramy czasowe, jakich się spodziewaliśmy I póki jest para Wstępne recenzje Opublikowany, nie widzieliśmy bardziej kompleksowego przeglądu, ale postanowiliśmy skontaktować się z niektórymi naszymi chińskimi kolegami. Uzyskaliśmy oficjalne dane dostarczone dla procesora graficznego A380; Który opowiada historię pierwszej prawdziwie dyskretnej karty graficznej Intela z dużym potencjałem.

Werdykt GPU Intel A380: Zamień hit na GTX 1650 i RX 6400 już teraz, ale będą się starzeć jak FineWine™ (ważne)

Zacznijmy od specyfikacji.

Karta graficzna Intel Arc A380 jest zbudowana w procesie TSMC N6 i jest pierwszą dyskretną kartą graficzną firmy. Rzeczywista sugerowana cena detaliczna procesora graficznego w Chinach wynosi 880 juanów, ale po VAT (17%) wynosi około 1030 juanów. Jednak – spodziewamy się, że sugerowana cena producenta w USA będzie bliższa cenom po VAT w juanach, a nie cenom przed VAT. Posiada 1024 rdzenie FP32 (każdy rdzeń Xe zawiera 128 rdzeni FP32) oraz 6 GB pamięci GDDR6 o taktowaniu 16Gbps. W połączeniu z szyną o szerokości 96 bitów daje to przepustowość 192 GB/s — więcej niż wystarczającą dla karty tej klasy. TBP GPU można skonfigurować w zakresie od 75 W do 87 W z odpowiednio konfigurowalną częstotliwością zegara od 2 GHz do 2,35 GHz.

Co ciekawe, Intel pozwala również na opcję „przekraczania 87 W” – prawdopodobnie tego używały dedykowane procesory graficzne, które do tej pory widziałem, aby osiągnąć taktowanie powyżej 2,35 GHz. Tak więc procesor graficzny Intel Arc A380 to procesor graficzny od 4 TFLOP do 4,8 TFLOP, który w połączeniu z technologią podkręcania AI, taką jak XeSS – powinien wystarczyć dla podstawowego segmentu gier 1080p. Zanim przejdziemy dalej, oto kompletny schemat blokowy Intel Arc A380:


Przejdźmy teraz do soczystej części. Widzieliśmy już benchmarki 6 gier, które wcześniej wyciekły i możemy dodać do tej areny co najmniej 20 kolejnych tytułów. W przypadku testów porównawczych więcej jest zawsze lepiej, a 32 jest z grubsza uzgodnionym punktem, w którym Twoje dane zaczynają nabierać znaczenia statystycznego. Byliśmy jednak pod wrażeniem przejrzystości Intela w swoim oficjalnym przewodniku (jak zobaczysz poniżej). Najpierw spójrzmy na konfigurację testową:

Wszystkie testy zostały przeprowadzone w oficjalnych testach porównawczych przy użyciu procesora Intel Core i5 12600k z 32 GB pamięci RAM DDR4 3200 MHz, systemu Windows 11 i dysku SSD NVME o pojemności 4 TB. Zamieniono między nimi tylko GPU, czyli GTX 1650, RX 6400 i Intel Arc A380. Test odbył się około miesiąc temu, więc warto zauważyć, że w tym czasie osiągi kierowcy prawie na pewno wzrosną:

Jak widać, Intel Arc A380 handluje z AMD RX 6400 i (czasami mniej) z NVIDIA GTX 1650. Już pokonuje RX 6400 w Total War: Troy, Naraka Bladepoint, The Witcher 3 i F1 2021. Rozważ te to oficjalna dokumentacja To naprawdę fajne, że Intel nie stworzył jednostronnej historii o nadchodzącym GPU. Tutaj też historia robi się naprawdę ciekawa. FineWine™ jest terminem znanym entuzjastom AMD i czytelnikom tej witryny i był popularnym terminem opisującym dalszy rozwój sterowników AMD po wprowadzeniu na rynek w czasach, gdy brakowało pieniędzy i mocy.

Intel Arc A380 aż do RX 6500 XT absolutnie miażdży w swoich ulepszonych obciążeniach syntetycznych

Podobnie widzimy tutaj skrypt FineWine™. Pozwolę sobie rozwinąć: Intel Arc A380 absolutnie miażdży GTX 1650 i RX 6400 w teście TimeSpy 3DMark, a nawet pokonuje RX 6500 XT. Jest bardzo jasne, że istnieją możliwości sprzętowe, a nie ma tylko oprogramowania. Oczywiście zespół programistów powinien mieć silniki zoptymalizowane pod kątem tego standardu modułowego – i pokazać prawdziwy potencjał zabezpieczenia sprzętowego. Należy pamiętać, że zarówno NVIDIA, jak i AMD spędziły dziesięciolecia na ulepszaniu kodu operacyjnego swoich procesorów graficznych, podczas gdy Intel zaczął budować oddzielne procesory graficzne dopiero kilka lat temu (nie wdawajmy się w dyskusję na temat Larabee).

W oparciu o to, co widzimy w 3DMark Timespy, Intel Arc A380 (w zależności od ceny w USA) może być absolutną okazją dla graczy. To w dużej mierze na firmie Intel spoczywa ciężar dalszego rozwijania swoich sterowników i zapewniania możliwości wydajności, które tutaj widzimy. Ostatecznie liczy się tylko to, czy Intel może zapewnić wydajność za każdą złotówkę.


Po raz kolejny obciążenia obliczeniowe stały się mieszaną torbą, jeśli chodzi o Intel Arc A380. Z łatwością pokonuje zarówno GTX 1650, jak i RX 6400 w HandBrake i jest nieco gorszy niż GTX 1650 w DaVinci Resolve.

Możliwe nawet, że gracze z Ameryki Północnej i Unii Europejskiej zauważą poprawę wydajności, gdy dyskretne procesory graficzne Arc zostaną wydane w regionach innych niż Chiny. W zależności od tego, jak szybko Intel poprawi kombinacje sterowników dla różnych gier i jak ocenia procesory graficzne Arc (131 USD byłoby kradzieżą dla A380, ale podejrzewam, że sugerowana cena detaliczna będzie bliższa 150 USD, gdy zostanie wprowadzony na rynek w USA) – nawet 150 USD może być Potencjalna wygrana, biorąc pod uwagę, że sprzęt jest tuż za NVIDIA RTX 3050 – sugerowana cena detaliczna 249 USD. Intel XeSS będzie wisienką na torcie.