13 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Obecność obcych wojsk „tajna tajemnica” – DW – 20.03.2024

Obecność obcych wojsk „tajna tajemnica” – DW – 20.03.2024

20 marca 2024 r

Raport ONZ mówi, że Rosja wykorzystuje „strach” do kontrolowania okupowanej Ukrainy

ONZ twierdzi, że Rosja torturuje i arbitralnie przetrzymuje ludzi na okupowanej Ukrainie, tworząc „klimat strachu” i tłumiąc ukraińską tożsamość.

Rosja nielegalnie okupowała Półwysep Krymski w 2014 r., a jej zastępcze grupy separatystyczne zajęły w tym samym roku dwie stolice regionalne we wschodniej Ukrainie. Inwazja w 2022 r. doprowadziła do zajęcia przez Moskwę dodatkowych terenów we wschodniej i południowej Ukrainie. Kontroluje obecnie ponad 17% terytorium Ukrainy, na którym żyje kilka milionów ludzi.

Raport Biura Praw Człowieka ONZ, oparty na ponad 2300 wywiadach, oskarża Moskwę o „powszechne łamanie” prawa człowieka. Rosja narzuciła na terytoriach okupowanych swój „język, obywatelstwo, prawo, system sądowy i program nauczania”, tłumiąc jednocześnie ukraińską tożsamość, podało biuro ONZ w komunikacie załączonym do raportu.

W raporcie dodano, że Rosja próbowała stłumić ukraińską tożsamość wśród dzieci, zastępując w szkołach rosyjski program nauczania, który miał „usprawiedliwić” inwazję Moskwy.

Jak wynika z raportu, pokojowe protesty spotkały się z „siłami” rosyjskiego wojska, które ograniczyły wolność wypowiedzi oraz splądrowały domy i firmy, podczas gdy Moskwa zablokowała dostęp do ukraińskich mediów i sieci telefonicznych w regionach, aby kontrolować informacje.

„Działania Federacji Rosyjskiej rozbiły tkankę społeczną społeczności i jednostek, co ma głębokie i długotrwałe konsekwencje dla społeczeństwa ukraińskiego jako całości” – stwierdził Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Turk, cytowana publikacja.

Putin zapowiedział obronę przygranicznego miasta Biełgorod i ostrzegł przed kontratakiem

Aby obejrzeć ten film, włącz JavaScript i zaktualizuj swoją przeglądarkę internetową Obsługuje wideo HTML5

READ  Solutions 30 poszerza portfolio usług i zasięg geograficzny, aby wspierać rozwój 5G w Polsce