23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski rząd znosi VAT na żywność i gaz w swoim najnowszym pakiecie antyinflacyjnym

Polski rząd zapowiada dalsze działania mające na celu złagodzenie jej wysokiego od ponad dwóch dekad poziomu i cios najwyższej inflacji w UE.

VAT na żywność, gaz i nawozy zostanie obniżony do zera w najnowszej „tarczy antyinflacyjnej”, która wejdzie w życie w lutym. Budżet szacowany jest na 15-20 mld zł (3,3-4,4 mld).

To jest Poprzedni zestaw W listopadzie ogłoszono środki o wartości 10 mld USD, m.in. obniżenie akcyzy na paliwo, niższy VAT na gaz i energię elektryczną oraz specjalne ulgi dla ok. 5 mln gospodarstw domowych.

Inflacja w Polsce już szósty miesiąc z rzędu sięga 8,6%

Roczna inflacja w Polsce W grudniu wzrósł do 8,6%Według wstępnych danych opublikowanych dziś przez GUS. To już szósty z rzędu miesięczny wzrost i najwyższy od listopada 2000 roku.

Rosnące ceny paliw i żywności były głównym czynnikiem utrzymującego się wzrostu cen. W zamian rząd jest Poprosiłem o pozwolenie z Unii Europejskiej Aby anulować obecny 5% VAT na żywność, ogłosił wczoraj, że będzie kontynuował ten plan.

„Wtedy to po prostu dotarło do nas. Według banku centralnego środki te będą obowiązywać do końca lipca, kiedy inflacja zacznie spadać po czerwcowym szczycie.

Polski premier apeluje do UE, by zezwoliła na obniżki VAT na paliwo i żywność, aby złagodzić inflację

Moraviki zaapelował do sprzedawców żywności o obniżenie cen detalicznych, odzwierciedlając tymczasową obniżkę podatków od 1 lutego.

Wezwał ludzi do upewnienia się, że detaliści nie zbierają różnicy, ale powiedział, że detaliści i komisja antymonopolowa będą również upoważnieni do monitorowania cen.

Cena detaliczna benzyny i oleju napędowego również jest aktualna Od wielu lat osiągnęli najwyższy poziom w PolsceRząd obiecał obniżyć podatek z 23% do 8% do początku przyszłego miesiąca.

Ceny paliw w Polsce rekordowo wysokie

Morawiecki powiedział, że ceny benzyny, oleju i oleju napędowego spadną o 0,60-0,70 zł (0,13-0,15) za litr na stacjach w ciągu trzech lub czterech tygodni. „Wtedy to po prostu dotarło do nas.

READ  Biden rozmawiał z prezydentem Polski o wpływie na ukraińskich uchodźców i Rosję

Tymczasem VAT na gaz – który już został obniżony z 23% do 8% – zostanie obniżony do zera, aby przeciwdziałać gwałtownemu wzrostowi cen energii. Na początku tego roku średni rachunek dla gospodarstw domowych za gaz wzrósł o 54%, a za prąd o 24%.

VAT na nawozy – wraz z ceną gazu – zostanie obniżony do zera, aby zmniejszyć presję na ceny żywności.

Polski premier i lider opozycji spierają się o rosnące koszty energii

Kiedy rząd był Krytykowany przez opozycję Za podwyżkę cen premier próbował wczoraj odwrócić winę. Powiedział, że 80% wpływu na ceny ma „zewnętrzny”, „przeładunek rosyjskiego gazu” i „nieodpowiedzialny, uparty”. Polityka klimatyczna UE”.

„Polityka klimatyczna UE odpowiada za ponad połowę ceny energii elektrycznej” – powiedział wczoraj Moraviki. „To prawda. Każdy Polak ma prawo znać prawdę.

Premier zapowiedział też, że poprzednia „tarcza antyinflacyjna” ogłoszona w listopadzie zostanie przedłużona z planowanych czterech do sześciu miesięcy. Moravicy szacuje, że dzięki połączonym działaniom rodziny zaoszczędzą średnio 100 zł (22 euro) miesięcznie.

Kluczowe źródło obrazu: Christian Maze / Prezes Premiera (Poniżej CC Pi 3.0 PL)