5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nowe badanie pokazuje, że psy tej rasy są bardziej narażone na zachorowanie na raka

Nowe badanie pokazuje, że psy tej rasy są bardziej narażone na zachorowanie na raka

Naukowcy odkryli, które rasy psów są najbardziej podatne na raka, a wyniki obalają pogląd, że większe psy są obarczone większym ryzykiem zachorowania na tę chorobę.

Z badania opublikowanego we wtorek w czasopiśmie wynika, że ​​na ogół największe ryzyko zachorowania na raka jest na ogół psów ras dużych, ale nie największych. Otwarta nauka Towarzystwa Królewskiego Powiedział ABC News.

WIĘCEJ: Zawody psich zaprzęgów w Minnesocie odwołane z powodu braku śniegu – twierdzą organizatorzy

Naukowcy starali się zrozumieć, jak i jak zaczyna się rak, a także zadać konkretne pytania dotyczące związku tej genezy z rasami psów, powiedział Leonard Nooney, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside i główny autor artykułu. Wiadomości ABC.

Zdjęcie: Flat-Coat Retriever pokazano tutaj na niedatowanym zdjęciu stockowym.  (Zdjęcie stockowe/obrazy Getty)

Zdjęcie: Flat-Coat Retriever pokazano tutaj na niedatowanym zdjęciu stockowym. (Zdjęcie stockowe/obrazy Getty)

U ludzi wzór pokazuje, że im większe ciało, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka, powiedział Nooney. Jednak badania pokazują, że teoria ta nie przekłada się na najlepszego przyjaciela człowieka.

„Masz zwierzęta różnej wielkości, od chihuahua po mastifa lub doga niemieckiego” – powiedział. „Istnieje zatem ogromna rozpiętość rozmiarów.”

WIĘCEJ: Naukowcy twierdzą, że katastrofa nuklearna w Czarnobylu zmieniła genetykę psów, które po sobie pozostawiła

Ponieważ duże psy zazwyczaj umierają w znacznie młodszym wieku, ryzyko zachorowania na raka jest u nich mniejsze niż u psów średniej wielkości – stwierdził Looney.

„Dzieje się tak po prostu dlatego, że umierają w młodszym wieku” – dodał.

Zdjęcie: Terier szkocki, znany również jako Scottie, jest pokazany na niedatowanym zdjęciu stockowym.  (Zdjęcie stockowe/obrazy Getty)Zdjęcie: Terier szkocki, znany również jako Scottie, jest pokazany na niedatowanym zdjęciu stockowym.  (Zdjęcie stockowe/obrazy Getty)

Zdjęcie: Terier szkocki, znany również jako Scottie, jest pokazany na niedatowanym zdjęciu stockowym. (Zdjęcie stockowe/obrazy Getty)

Looney twierdzi, że do ras najbardziej narażonych na raka należą flatback retriever, berneński pies pasterski i westie.

WIĘCEJ: Badania pokazują, że po udomowieniu psów u psów rozwinęła się cała gama wyrazów twarzy

READ  NASA otwiera ostatnią próbkę asteroidy OSIRIS-Rex uwięzioną przez zablokowane elementy złączne

Dodał, że u flat retrieverów zazwyczaj rozwija się rodzaj mięsaka – rzadki nowotwór, który z dużą częstotliwością rozwija się w kościach i tkankach miękkich.

Looney twierdzi, że u większości terierów, zwłaszcza terierów szkockich, ryzyko zachorowania na raka jest wyższe niż wcześniej sądzono, biorąc pod uwagę ich wielkość. Powiedział, że u terierów częściej występuje rak pęcherza moczowego.

Zdjęcie: Na tym niedatowanym zdjęciu widać birmańską górę.  (Zdjęcie stockowe/obrazy Getty)Zdjęcie: Na tym niedatowanym zdjęciu widać birmańską górę.  (Zdjęcie stockowe/obrazy Getty)

Zdjęcie: Na tym niedatowanym zdjęciu widać birmańską górę. (Zdjęcie stockowe/obrazy Getty)

Dobra wiadomość jest taka, że ​​niewiele ras jest nadmiernie podatnych na raka – stwierdził Looney.

WIĘCEJ: Były więzień adoptował psa, którego szkolił w więzieniu, i odmienił jego życie: „Nauczyła mnie cierpliwości”

Naukowcy twierdzą, że wyniki badania dają wgląd w liczbę mutacji genetycznych powodujących raka u psów i pokazują, że chociaż chów wsobny rasy skraca jej żywotność, nie zwiększa ogólnego ryzyka zachorowania na raka.

Zdjęcie: Westie widać na niedatowanym zdjęciu stockowym.  (Zdjęcie stockowe/obrazy Getty)Zdjęcie: Westie widać na niedatowanym zdjęciu stockowym.  (Zdjęcie stockowe/obrazy Getty)

Zdjęcie: Westie widać na niedatowanym zdjęciu stockowym. (Zdjęcie stockowe/obrazy Getty)

Looney stwierdziła, że ​​model zastosowany w badaniu można będzie zastosować w przyszłości do ustalenia, czy szczepy zaczynają stawać się bardziej podatne na konkretny nowotwór.

„Psy są bardzo dobrym modelem do zrozumienia zmian genetycznych, które mogą prowadzić do zwiększonej podatności na niektóre nowotwory” – powiedział.

Nowe badanie pokazuje, że psy tej rasy są bardziej narażone na zachorowanie na raka Pierwotnie pojawił się abcnews.go.com