1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Norweg potrzebuje hobby.  Jego nowy wykrywacz metalu znalazł jaskrawy złoty naszyjnik sprzed 1500 lat

Norweg potrzebuje hobby. Jego nowy wykrywacz metalu znalazł jaskrawy złoty naszyjnik sprzed 1500 lat

Norweg za pomocą wykrywacza metalu znalazł dziewięć naszyjników, trzy pierścionki i 10 złotych pereł, które ktoś mógł nosić jako efektowną biżuterię 1500 lat temu.

KOPENHAGA, Dania — Początkowo Norweg myślał, że jego wykrywacz metalu reaguje na czekoladowe pieniądze zakopane w ziemi. Okazało się, że było to dziewięć naszyjników, trzy pierścionki i 10 złotych pereł, które prawdopodobnie ktoś nosił jako efektowną biżuterię 1500 lat temu.

Rzadkiego odkrycia dokonał tego lata 51-letni Erlend Bohr na południowej wyspie Rensoy, niedaleko miasta Stavanger. Burr kupił swój pierwszy wykrywacz metalu na początku tego roku, aby móc uprawiać swoje hobby, po tym jak lekarz nakazał mu wyjść zamiast siedzieć na kanapie.

Ole Madsen, dyrektor Muzeum Archeologicznego Uniwersytetu w Stavanger, powiedział, że znalezienie „dużej ilości złota jednocześnie jest bardzo niezwykłe”.

W sierpniu Burr zaczął przeszukiwać górzystą wyspę swoim wykrywaczem metalu. Z oświadczenia uniwersytetu wynika, że ​​początkowo znalazł jakieś śmieci, ale później odkrył coś „całkowicie nierealnego” – skarb, który ważył nieco ponad 100 gramów (3,5 uncji).

Zgodnie z prawem norweskim przedmioty pochodzące sprzed 1537 r. i monety starsze niż 1650 r. są uważane za własność państwa i muszą zostać zwrócone.

Adiunkt Hakon Ryersen z muzeum powiedział, że złote wisiorki – płaskie, cienkie, jednostronne złote medaliony zwane „brakteatami” – pochodzą z około 500 r. n.e., tzw. okresu migracji w Norwegii, który trwa od 400 do około 550 lat. temu, kiedy była migracja, szeroko rozpowszechniona w Europie.

Złote wisiorki i perły stanowiły część „bardzo efektownego naszyjnika” wykonanego przez wykwalifikowanych złotników i noszonego przez najpotężniejsze osobistości w społeczeństwie, powiedział Riersen. „W Norwegii podobnego odkrycia nie dokonano od XIX wieku i jest to również bardzo niezwykłe odkrycie w kontekście skandynawskim” – dodał.

READ  Tajwan twierdzi, że przekonał Chiny do powstrzymania planu strefy zakazu lotów

Znawca takich wisiorków, profesor Sigmund Ohrle z tego samego muzeum, powiedział, że w Norwegii, Szwecji i Danii odnaleziono dotychczas około 1000 sztuk złota.

Powiedział, że symbole na wisiorkach zazwyczaj przedstawiają nordyckiego boga Odyna leczącego chorego konia swojego syna. W modelach Rensui język konia wisi na złotych wisiorkach, a jego „przygarbiona postawa i skręcone nogi wskazują, że jest kontuzjowany” – powiedział Uhrle.

Dodał: „Symbol konia reprezentuje chorobę i cierpienie, ale jednocześnie reprezentuje nadzieję na uzdrowienie i nowe życie”.

Znalezisko ma zostać wystawione w Muzeum Archeologicznym w Stavanger, około 300 kilometrów (200 mil) na południowy zachód od Oslo.