18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Mężczyzna kupił wykrywacz metalu, żeby wstać z kanapy.  Właśnie dokonał w Norwegii „złotego odkrycia stulecia”.

Mężczyzna kupił wykrywacz metalu, żeby wstać z kanapy. Właśnie dokonał w Norwegii „złotego odkrycia stulecia”.

Początkowo Norweg myślał, że jego wykrywacz metalu reaguje na czekoladowe pieniądze zakopane w ziemi. Okazało się, że było to dziewięć naszyjników, trzy pierścionki i 10 złotych pereł, co zostało opisane jako odkrycie złota stulecia w kraju.

Rzadkiego odkrycia dokonał tego lata 51-letni Erlend Bohr na południowej wyspie Rensoy, niedaleko miasta Stavanger. Burr kupił swój pierwszy wykrywacz metalu na początku tego roku, aby móc uprawiać swoje hobby, po tym jak lekarz nakazał mu wyjść zamiast siedzieć na kanapie.

„Na początku myślałem, że to monety czekoladowe lub monety Kapitana Sabertooth” – powiedział 51-letni Erlend Bohr, odnosząc się do fikcyjnego norweskiego pirata. „To było całkowicie nierealne”.

Zdjęcie opublikowane 7 września 2023 r. przez Muzeum Archeologiczne i Uniwersytet w Stavanger w południowo-zachodniej Norwegii przedstawia archeologa-amatora Erlinda Bohra pozującego ze złotym skarbem, sfotografowanym wkrótce po jego znalezieniu w ziemi za pomocą wykrywacza metalu na wyspa. Ren.

Annekin Celine Berger/NTB/Muzeum Arkeologisk, UiS/AFP za pośrednictwem Getty Images


Ole Madsen, dyrektor ds Muzeum Archeologiczne na Uniwersytecie w StavangerZnalezienie „tak dużej ilości złota w tym samym czasie jest bardzo niezwykłe” – powiedział.

„To odkrycie złota stulecia w Norwegii” – powiedział Madsen.

Publikacja muzealna Film o skarbie na Facebooku I inni Zdjęcia w mediach społecznościowych„Zostanie zachowane i wystawione tak szybko, jak to możliwe na naszej następnej wystawie” – napisał.

W sierpniu Burr zaczął przeszukiwać górzystą wyspę swoim wykrywaczem metalu. Z oświadczenia uniwersytetu wynika, że ​​początkowo znalazł jakieś śmieci, ale później odkrył coś „całkowicie nierealnego” – skarb, który ważył nieco ponad 100 gramów.

Zdjęcie opublikowane 7 września 2023 r. przez Muzeum Archeologiczne i Uniwersytet w Stavanger (UiS) w południowo-zachodniej Norwegii przedstawia złote wisiorki przypominające monety będące częścią złotego skarbu znalezionego w sierpniu 2023 r. przez archeologa amatora. Pomoc od wykrywacza metalu na wyspie Reinsoy w Stavanger.

Annekin Celine Berger/NTB/Muzeum Arkeologisk, UiS/AFP za pośrednictwem Getty Images


Zgodnie z prawem norweskim przedmioty pochodzące sprzed 1537 r. i monety starsze niż 1650 r. uważane są za własność państwa i należy je oddać.

Adiunkt Hakon Ryersen z muzeum powiedział, że złote wisiorki – płaskie, cienkie, jednostronne złote medaliony zwane „brakteatami” – pochodzą z około 500 r. n.e., tzw. okresu migracji w Norwegii, który trwa od 400 do około 550 lat. temu, kiedy była migracja, szeroko rozpowszechniona w Europie.

Złote wisiorki i perły stanowiły część „bardzo efektownego naszyjnika” wykonanego przez wykwalifikowanych złotników i noszonego przez najpotężniejsze osobistości w społeczeństwie, powiedział Riersen. „W Norwegii podobnego odkrycia nie dokonano od XIX wieku i jest to również bardzo niezwykłe odkrycie w kontekście skandynawskim” – dodał.

Znawca takich wisiorków, profesor Sigmund Ohrle z tego samego muzeum, powiedział, że w Norwegii, Szwecji i Danii odnaleziono dotychczas około 1000 sztuk złota.

Powiedział, że symbole na wisiorkach zazwyczaj przedstawiają nordyckiego boga Odyna leczącego chorego konia swojego syna. W przypadku Renisoe język konia wisi na złotych wisiorkach, a jego „przygarbiona postawa i skręcone nogi świadczą o tym, że jest kontuzjowany” – stwierdził Oehrle.

Dodał: „Symbol konia reprezentuje chorobę i cierpienie, ale jednocześnie reprezentuje nadzieję na uzdrowienie i nowe życie”.

Znalezisko ma zostać wystawione w Muzeum Archeologicznym w Stavanger, około 300 kilometrów (200 mil) na południowy zachód od Oslo.

Najnowsze podobne znalezisko w Norwegii pochodzi z XIX wieku.

Profesor Haakon Ryersen powiedział: „Biorąc pod uwagę lokalizację znaleziska i to, co wiemy z innych podobnych odkryć, jest prawdopodobne, że były to albo ukryte kosztowności, albo ofiara złożona bogom w dramatycznych czasach”.

Zgodnie z norweskim prawem zarówno Bohr, jak i właściciel gruntu otrzymają nagrodę, choć jej wysokość nie została jeszcze ustalona.

Zdjęcie opublikowane 7 września 2023 r. przez Muzeum Archeologiczne i Uniwersytet w Stavanger (UiS) w południowo-zachodniej Norwegii przedstawia złote wisiorki przypominające monety będące częścią złotego skarbu znalezionego w sierpniu 2023 r. przez archeologa amatora. Pomoc od wykrywacza metalu na wyspie Reinsoy w Stavanger.

Erlend Bohr/NTB/AFP za pośrednictwem Getty Images


AFP przyczyniło się do powstania tego raportu.

READ  USA ewakuują ambasadę na Ukrainie w obawie przed rosyjską inwazją