24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nieopowiedziana historia o tym, jak polscy szpiedzy pomogli CIA przeprowadzić tajne operacje na całym świecie

A Nowa książka Opowiada o tym, jak polskie i amerykańskie agencje wywiadowcze zaczęły współpracować po upadku żelaznej kurtyny i jak Polska stała się jednym z najbliższych sojuszników amerykańskich agencji wywiadowczych.

Polscy szpiedzy pomogli uwolnić agentów wywiadu USA schwytanych w Iraku i nadal odgrywają znaczącą rolę w wywiadzie USA na całym świecie.

Oto jest terazScott Dong rozmawia z Johna Bamfreda, były korespondent i redaktor Washington Post”Z Warszawy z Miłością: polscy szpiedzy, CIA i zawiązanie niemożliwego sojuszu”.

Delegacja pięciu funkcjonariuszy CIA udała się w tajną podróż do Polski w maju 1990 r. w celu nawiązania kontaktów z polskim wywiadem. (Kurtuazja)

Fragment książki: „Z Warszawy z miłością”

Johna Bomfreda

1 lutego 1977 roku polski sprzedawca Marion Sacharsky wyjechał z żoną i córką w popołudniowe światło w Los Angeles, Pontiac Catalina. Pod koniec czterodniowej podróży z Chintago do Winnipeg ich celem było eleganckie mieszkanie w pobliżu międzynarodowego lotniska w Los Angeles.

Ten porządny tenisista z doskonałymi usługami i łatwym uśmiechem, Zacharsky ujawnił nowego przedsiębiorcę imigranta Chutzpę w odpowiedzi na długie przeciąganie kalifornijskiego snu. Ale Sacharsky nie zostałby Amerykaninem; Zamiast tego zostaje szpiegiem. Jako agent kierowanego przez Sowietów Układu Warszawskiego, Zacharsky plądrował tajemnice wojskowe trzymane bardzo blisko Stanów Zjednoczonych. W ten sposób zyskał reputację wśród agentów FBI i oficerów CIA, którzy go odkryli.

Oficer CIA John Palevich oraz prawicowy i szef polskiego wywiadu Kromoslav Chempinsky nawiązali bliskie stosunki w latach 90., kiedy rozwinęły się wspólne operacje obu służb.  (Kurtuazja)
Oficer CIA John Palevich oraz prawicowy i szef polskiego wywiadu Kromoslav Chempinsky nawiązali bliskie stosunki w latach 90., kiedy rozwinęły się wspólne operacje obu służb. (Kurtuazja)

Zakharsky nie opanował jeszcze działalności szpiegowskiej, gdy zabrał Catalinę na parking kompleksu apartamentowego Cross Creek. Nie był nawet oficerem wywiadu. Zakharsky został wysłany do Stanów Zjednoczonych do zwykłej pracy przy sprzedaży tokarki. Reprezentował grupę o nazwie Polish American Machine Company, czyli POLAMCO, założoną w 1975 roku, gdy komunistyczny rząd Polski starał się ustabilizować swoją słabnącą gospodarkę poprzez eksport do świata kapitalistycznego. W latach 1970-1977 Polska pożyczyła 20 miliardów dolarów od zachodnich banków i instytucji, nie trzymając pieniędzy w kieszeniach ludzi i jedzenia na pustych półkach. Polska liczyła na zwiększenie eksportu przez agencje rządowe takie jak POLAMCO w celu spłaty zadłużenia.

POLAMCO było spółką zależną Metalexport, ramienia biznesowego Ministerstwa Budownictwa Mechanicznego. Po ukończeniu prawa na Uniwersytecie Warszawskim w 1973 roku dołączył do Metalexportu. Z nieco narcystyczną osobowością Sachcharsky zaimponował swoim szefom jako ambitny mężczyzna, z jasnożółtymi włosami i zaangażowaniem w wieku sześciu-dwóch lat.

Zacharsky, jak to określa, urodził się w „szanowanej” polskiej rodzinie. W czasie II wojny światowej jego ojciec, Vaclav służył w konspiracji AK, Armii Krajowej czy Armii Krajowej walczącej z okupowaną niemiecką Vermą. Latem 1944 r. Vaughan walczył w powstaniu warszawskim, które miało na celu wyzwolenie stolicy Polski spod okupacji niemieckiej.

Powstanie warszawskie upadło. Wojska niemieckie dokonały masakry tysięcy Polaków, zniszczyły AK i zabiły Warszawę, podczas gdy sowiecka Armia Czerwona czekała na wschodnim brzegu Wisły. Do końca wojny Wagla i tysiące więźniów więziono w obozach niewolniczej pracy w Bawarii. Po zwycięstwie aliantów Wagla wróciła do Polski. Mając zrujnowaną Warszawę wybrał małe miasteczko na wybrzeżu Bałtyku niedaleko Kdańska, gdzie poznał matkę Zacharskiego, Chesławę.

Powstały pod rządami sowieckimi rząd w nowo powstałej PRL nie ufał tym, którzy służyli w antykomunistycznej AK. Przez lata Wakla była obserwowana przez tajną policję. Udało mu się jednak stworzyć skromną firmę produkcyjną, pozwalając Ceslava zostać w domu, aby wychowywać Marion i jego młodszego brata Boktona. Małe przedsiębiorstwa, takie jak małe prywatne gospodarstwa rolne, były częścią socjalistycznej gospodarki Polski. Komunizm nigdy nie zakorzenił się na polskiej ziemi, tak jak w sąsiednim Związku Radzieckim. W dużej mierze odpowiedzialny był wzrost Kościoła katolickiego i pogarda dla polskich chłopów. Narzucenie komunizmu w Polsce zostało kiedyś wyszydzone przez sowieckiego przywódcę Józefa Stalina jako „jak posadzenie krowy siodła”. Kpił z polskich towarzyszy komunistycznych jako „rzodkiewek”, tylko czerwonych na zewnątrz.

"Z Warszawy z Miłością: polscy szpiedzy, CIA i zawiązanie niemożliwego sojuszu" Johna Bomfreda.  (Kurtuazja)
„Z Warszawy z miłością: polscy szpiedzy, CIA i tworzenie nieprawdopodobnego sojuszu” Johna Bomfreda. (Kurtuazja)

Rodzice Zacharskiego dali synowi szansę, o której marzyło wielu jego rówieśników. Dzięki studiowaniu w Anglii jego angielski był praktycznie płynny. Odbył także tournée po Europie. Tym samym, kiedy POLAMCO rozpoczęło działalność w Stanach Zjednoczonych w 1975 roku, dwudziestoczteroletni Zacharsky został wybrany jednym z przedstawicieli firmy. Jesienią 1976 roku żona Sachsharsky’ego, Pasia, i jego dziesięciomiesięczna córka Malokosia dołączyły do ​​niego w Stanach Zjednoczonych.

Polski rząd ma siedzibę w Polamco, w wiosce Elk Grove, w pobliżu międzynarodowego lotniska O’Hare w Chicago, zapewniając serdeczne ciepło półtora milionowi polskich Amerykanów z obszaru metropolitalnego. Ale po przeżyciu trzeciej najzimniejszej zimy 76 w historii Chicago, Zacharsky chciał opuścić Illinois. Nie przyjechał do Stanów Zjednoczonych, żeby znosić lód jak Warszawa w Wietrznym Mieście. Znalazł też obiecujące sposoby na produkty POLAMCO wśród amerykańskich firm lotniczych na Zachodnim Wybrzeżu. Kalifornia miała sens dla biura satelitarnego. Poza tym tenis był lepszy w LA

Pod koniec stycznia 1977 Sacharsky i jego rodzina popłynęli na zachód do Pontiac. W dniu, w którym opuścili Chicago, wydawało się, że to minus pięćdziesiąt. Zacharski jeszcze nigdy nie widział tyle lodu, który wiele mówi z brzegów Bałtyku do jednego bieguna. Przez Nebraskę i Wyoming, a nie widok na samochód, rozległą, białą pustkę równin. Pogoda w Utah w końcu się zepsuła. Na stacji benzynowej pod Provo mała Malokosia nigdy nie wróciła do samochodu, ponieważ było tak, jak zawsze, odkąd zobaczyła słońce. Cztery dni po opuszczeniu Chicago rodzina przeprowadziła się do kompleksu apartamentowego Cross Creek przy Redlands Street w Playa del Rey, 30 minut spacerem od wybrzeża Pacyfiku. „Kalifornia!” Zacharsky wspomina, jak wpatrywał się w zielone góry nad Jeziorem Genewskim w Szwajcarii, gdzie mieszka w 2018 roku. „Od tamtej pory szukam Kalifornii”.

Warsaw with Love Johna Bamfreda: Przedruk za zgodą Polish Spice, CIA i Forging of przeciwieństwie Alliance. Copyright © 2021. Podjęte za zgodą Macmillan Publishers Limited.