22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska wyciąga z Odry 100 ton martwych ryb po tajemniczej śmierci |  Polska

Polska wyciąga z Odry 100 ton martwych ryb po tajemniczej śmierci | Polska

Polscy strażacy uratowali w Niemczech 100 ton martwych ryb z Odry. PolskaGłębsze obawy związane z katastrofą ekologiczną, której przyczyna nie została jeszcze zidentyfikowana.

„Nigdy wcześniej nie wykonywaliśmy tej misji w rzece” – powiedziała we wtorek Monika Nowkowska-Trianda z biura prasowego Państwowej Straży Pożarnej.

Potwierdził, że od piątku odzyskano około 100 ton (220 500 funtów) martwych ryb. Ponad 500 strażaków w Polsce używa tam, łodzi, quadów i dronów do ratowania martwych ryb.

Gminy niemieckie Zakaz kąpieli i wędkowania Tysiące martwych ryb znaleziono unoszące się na Odrze, 840-kilometrowym odcinku rzeki od Czech do Morza Bałtyckiego wzdłuż granicy między Niemcami a Polską.

Ekolodzy wyrazili obawy, że masowe wymieranie może siać spustoszenie w całym ekosystemie odry. Karina Dörk, starosta powiatu Uckermark w Niemczech, powiedziała gazecie Tagesspiegel: „Musimy zobaczyć, jak rozwija się populacja ptaków i co dzieje się z szopami i wydrami. „To katastrofa i będzie z nami przez lata”.

Chociaż skażenie jest wiodącą teorią, przyczyna masowych zgonów pozostaje tajemnicą. Zdjęcie: Lizzie Niesner/Reuters

Przyczyna śmierci pozostaje niepewna i Polska Zaoferował nagrodę w wysokości 1 miliona złotych lub 210 000 euro (180 000 funtów) każdemu, kto może „pomóc w zidentyfikowaniu osób odpowiedzialnych za tę katastrofę ekologiczną”. „Prawdopodobnie ogromna ilość odpadów chemicznych wrzucanych do rzeki z pełną świadomością zagrożeń i konsekwencji” – powiedział w zeszłym tygodniu premier Polski Mateusz Morawiecki.

Jednak minister meteorologii i środowiska Anna Moskwa powiedziała we wtorek, że „żadna z przebadanych do tej pory próbek nie wykazała obecności substancji toksycznych”. Polscy naukowcy zgłosili podwyższony poziom soli w testach laboratoryjnych.

Powiedział, że rząd bada możliwe przyczyny naturalne, w szczególności wysokie stężenia zanieczyszczeń i zasolenia wynikające z niskiego poziomu wody i wysokich temperatur.

Trzecią badaną hipotezą jest to, że ścieki przemysłowe o wysokiej zawartości chloru trafiały do ​​rzeki, powiedział.

READ  Polska zmierza w kierunku szybkiej podwyżki taryf; Z wysokim ryzykiem 50 pb w lutym | Artykuł

Próbki wody zostały wysłane do laboratoriów w Czechach, Holandii i Wielkiej Brytanii w nadziei na znalezienie przyczyny.

Pierwsze doniesienia o masowych śmiertelnościach ryb złożyli polscy mieszkańcy i rybacy 28 lipca. W Polsce rząd znalazł się pod ostrzałem za brak szybkich działań. W piątek Morawiecki zwolnił Prezesa Zarządu Wody Polskie, państwowej spółki odpowiedzialnej za gospodarkę wodną oraz szefa Inspekcji Ochrony Środowiska w odpowiedzi na postępowanie ze skażeniem Odry.

Władze niemieckie zarzuciły polskim władzom, że nie poinformowały ich o śmierci i były zdziwione, gdy w polu widzenia pojawiła się fala martwych ryb.

Odra znana jest w ostatnich latach jako stosunkowo czysta rzeka, a w ciekach wodnych występuje 40 rodzimych gatunków ryb.

Ale teraz martwe ryby – niektóre do 40 centymetrów (16 cali) – można znaleźć po drugiej stronie rzeki.

Z Agence France-Presse