3 lipca, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Niemieckie i polskie rafinerie zamieniły rosyjskie dostawy w koło ratunkowe dla ropy morskiej

Autor: Shadia Nasrallah

LONDYN, 17 maja (Reuters) – Wycieki ropy w rafineriach w Niemczech Wschodnich i Polsce odcięły koło ratunkowe, a dostawy nierosyjskie do rosyjskiego portu Gdańsk odchodzą w tym miesiącu z języka rosyjskiego przez co najmniej siedem lat. Dystrybutor.

Zarejestrowany w maju import do Gdańska z Egiptu, Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Afryki Zachodniej osiągnął do 16 maja 8,4 mln baryłek, co jest najwyższym poziomem od danych dotyczących wraków Refinitiv Eikon sprzed 2015 r.

Jednocześnie w maju w Gdańsku zabukowano rosyjską ropę, a port Rostock wyniósł 700 tys. baryłek, osiągając 12,9 mln baryłek w maju 2019 r. – wynika z danych.

„Ilość nierosyjskiej morskiej ropy naftowej do Gdańska wzrosła kosztem rosyjskich baryłek” – powiedział Ionis Papadimitrio, starszy analityk ładunków w firmie analizującej ropę naftową Vortexa.

Największy wzrost takiej dystrybucji pochodzi z Europy Działa w kierunku Absolutny zakaz na rosyjską ropę.

Import z Norwegii do Gdańska w kwietniu oraz cały import z USA i przez Egipt osiągnęły szczyt w maju, jak wynika z danych Refinitiv.

Dane pokazują, że norweski import osiągnął w kwietniu 2,2 mln baryłek, w porównaniu z 5,7 mln do tej pory w tym miesiącu, w porównaniu z wolumenem księgowanym w USA w maju.

„Polska zastępuje rosyjską ropę dostawami saudyjskiej ropy naftowej przez egipski port CDC”, powiedział Ehsan ul-Haq, starszy analityk ds. ropy naftowej w Refinitive.

„Import ropy naftowej z krajów innych niż Rosja jest obecnie najwyższy w historii”.

W styczniu Saudi Aramco zgodziło się na zakup 30% udziałów w Lotos, drugiej co do wielkości rafinerii w Polsce, i zwiększenie dostaw ropy naftowej do czołowego polskiego koncernu energetycznego PKN Orlen o 200–337 tys. baryłek dziennie (bpd).

Umowa może zapobiec wyższym kosztom transportu ropy naftowej wysyłanej z Bliskiego Wschodu, dodał Ul-Haq.

Anders Opadel, prezes Norweskiej Spółki Energetycznej EquinorCała ropa naftowa z największego norweskiego pola naftowego w Europie Zachodniej trafia teraz do Europy, z czego około 60% rok temu trafiło do Azji, powiedział Reuterowi.

READ  Polska kupuje 32 śmigłowce od Leonardo we Włoszech

Import z brytyjskiego Morza Północnego nie wzrósł znacząco od wybuchu wojny na Ukrainie w lutym, ale od końca 2021 r. jest regularny.

Duża dostawa rur

Niemiecki rząd obiecał import do dwóch bałtyckich portów Gdańska i Rostoku jako alternatywy dla rosyjskiej ropy, choć nadal jest to część przepustowości Rosji dla rurociągu Drużba, który w lutym dostarczył 22,4 mln baryłek.

Rostock jeszcze nie funkcjonuje, jednak jedyna ropa eksportowana tam od czerwca 2019 roku była dostarczana w zeszłym miesiącu z Rosji. Od początku 2015 roku Rostock ma tylko dziewięć towarów naftowych, z których cztery pochodzą z Rosji.

„Eksport do Rostocku spadł od marca do zera, a region walczy o dywersyfikację z rosyjskich beczek” – powiedział Papadimitrio z Vortex.

Wydajność gdańskiej rafinerii wynosi 210 000 baryłek dziennie, czyli około 270 000 baryłek dziennie, ustępując jedynie polskiemu państwowemu blokowi rafinerii. W Niemczech Wschodnich dostarcza 233 000 baryłek dziennie do rafinerii Drużba Schwedt i 240 000 baryłek dziennie do rafinerii Leuna.

(Raport Shadii Nasrallaha, Raport dodatkowy Nerijus Adomitis w Oslo; Redakcja: Jason Blue)

(C) Patent Thomson Reuters 2022.